Televize v Rumunsku přišla o licenci kvůli propagandě

středa, 28. března 2012, 07:30 Aktuality MediaGuru

Kvůli dlouhodobé jednostranné politické propagandě dnes rumunský úřad pro dozor nad rozhlasovým a televizním vysíláním (CNA) zkrátil licenci soukromé televizi OTV kontroverzního podnikatele Dana Diaconeska. Podle agentury DPA jde o nejtvrdší trest, jaký kdy úřad CNA udělil.

OTV nyní smí vysílat jen do 28. září, a ne až do začátku dubna příštího roku, kdy jí původně měla licence vypršet.

Extrémně bulvární televize OTV ve svém vysílání informuje jen o jediné straně, kterou založil majitel OTV, šéfredaktor a hlavní moderátorská hvězda v jedné osobě Diaconescu.

Letos v červnu Rumunsko čekají komunální volby a na podzim volby do parlamentu. Diaconescu, který má majetek v hodnotě 33 milionů eur (skoro 608 milionů korun), sice oficiálně členem strany PPDD není, ale v roce 2014 za ni chce kandidovat na úřad rumunského prezidenta. Podle současných průzkumů veřejného mínění stranu podporuje okolo jedenácti procent lidí.

Diaconescu proslul populistickými sliby. Prohlašuje třeba, že každému Rumunovi, který chce založit firmu, dá v přepočtu přes 491.000 korun.

Úřad pro dohled nad rozhlasovým a televizním vysíláním televizi OTV v minulosti kvůli jednostranné propagandě ve prospěch Diaconeska trestal už mnohokrát. Naposledy 15. března televize, která divákům nabízí také zpravodajství o pochybných kriminálních případech nebo výstupy věštců, musela za trest na tři hodiny přerušit program v hlavním vysílacím čase.

-čtk-