ČTÚ: Vysílání DVB-T2 bude aktuální až za několik let

pátek, 27. dubna 2012, 07:42 Aktuality MediaGuru

Přechod na novou generaci pozemního digitálního televizního vysílání DVB-T2 nebude v Česku ještě několik let na pořadu dne. Uvedl to předseda Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) Pavel Dvořák na odborném workshopu. Regulátor ale již začal s přípravou minimálních technických požadavků na televizní přijímače. 

Podle šéfa ČTÚ bude přechod na DVB-T2 odlišný od realizace přechodu z analogového na pozemské digitální vysílání. Většina zástupců televizních a vysílacích firem se shodla na tom, že experimentální vysílání by nemělo mít komerční, ale ryze technický charakter, a mělo by být časově omezené. 

Budoucí přechod na standard DVB-T2 by neměl omezovat diváky. Vysílání v síti DVB-T a DVB-T2 by mělo být souběžné a přechod na vyšší standard dobrovolný a přirozený. 

Proces přechodu na řádné digitální pozemní televizní vysílání začal v Česku v roce 2005 a úplný přechod na DVB-T skončil loni v listopadu. Kvůli přijímaní digitálního vysílání si lidé museli pořídit televizor s vestavěným digitálním tunerem, případně ke staršímu televizoru dokoupit set-top-box, tedy přístroj převádějící digitální vysílání na signál, který je schopen zobrazit i starší přijímač.

-čtk-