RPR: Reklama s nahou ženou je závadná

pondělí, 30. dubna 2012, 11:14 Aktuality MediaGuru

Reklamní plakát společnosti Penda, na kterém byl obrázek nahé ženy potištěné razítky doplněný sloganem "A nebudete vědět, co dříve potisknout", je podle Rady pro reklamu (RPR) závadný. Vyplývá to z rozhodnutí arbitrážní komise RPR, která na reklamu firmy Penda dostala stížnost. Verdikt RPR zveřejnila na svých internetových stránkách. 

Společnost Penda provozuje internetový obchod s náplněmi do tiskáren a kritizované plakáty v březnu vylepila ve stanici pražského metra. Vedení firmy Penda tvrdí, že na reklamu mělo pouze kladné ohlasy a první negativní reakce byla až ze strany RPR. 

"Členové Arbitrážní komise jsou i v tomto případě přesvědčeni o tom, že prezentace lidského těla není v přijatelném vztahu k nabízenému produktu či službě," stojí v rozhodnutí arbitrážní komise RPR, která kritizovala i použití reklamy s motivem nahé ženy ve stanici metra. Penda kvůli stížnosti spornou reklamu přestala používat. 

Sexistická reklama je v Česku poměrně častá a na její nadměrné používání upozorňují organizátoři soutěže Sexistické prasátečko. Jako závadnou loni arbitrážní komise vyhodnotila například reklamu firmy EXCEL MIX CZ, která dodává stavební chemii. Na jejích billboardech je zobrazení muže a ženy při pohlavním aktu doplněno sloganem "Jednoduchá aplikace - vynikající výsledek". 

Lidé si u RPR stěžovali i na billboard společnosti Q8 obchodní servis, která se specializuje na stavební lešení. V reklamě bylo zobrazeno ženské tělo ve spodním prádle a slogan "Postavíme vám ho všude". Také tato reklama byla podle arbitrážní komise závadná. 

Rada pro reklamu je profesní nestátní neziskovou organizací, která nemůže ukládat pokuty či jiné sankce. Vydává pouze rozhodnutí, která mají formu doporučení. Arbitrážní komise může rozhodnout, že dotyčná reklama je závadná například proto, že je klamavá, zavádějící nebo neetická, popřípadě že porušovala jiná pravidla pro reklamu.

-čtk-