Regionální TV chtějí Druhou veřejnoprávní síť

středa, 30. května 2012, 08:24 Aktuality MediaGuru

Nedávno založená Asociace regionálních a lokálních televizí prosazuje vznik tzv. Druhé veřejnoprávní televize, jejíž studia by z velké části tvořila síť již fungujících regionálních televizí. Domnívá se totiž, že vykonávají veřejnou službu v nejmenších regionech, kde doplňují úlohu České televize.

„Projekt Druhé veřejnoprávní je inspirován německou ARD, jejíž program vychází odspodu - od měst a spolkových zemí ke střechovému centrálnímu programu a předpokládá rozdělení koncesionářského poplatku na dvě části, z níž první ve výši 100 Kč by nadále patřila České televizi a druhá v částce 35 Kč síti Druhé veřejnoprávní,“ naznačil podstatu projektu jeho autor Milan Brunclík, majitel TV Bonus a člen rady Asociace regionálních a lokálních televizí.

Organizační struktura Druhé veřejnoprávní by pak vycházela ze stávajících územně samosprávných celků, přičemž její studia by existovala v každé obci s rozšířenou působností. „Tato studia však není potřeba znovu vytvářet, malé soukromé televizní stanice tady existují a denně od Listopadu 89 v nich tvoří osm stovek profesionálů hodiny zpravodajství, ale i uměleckých žánrů a plní tak archivy bezkonkurenčního objemu i obsahu,“ doplnil autor projektu s tím, že mnohé tyto televize jsou spolufinancovány z veřejných rozpočtů obcí, měst a krajů.

Asociace regionálních a lokálních televizí tento projekt významně podporuje. „Legitimuje nás k tomu nejen skutečnost, že tyto regionální televize již vysílají na satelitu ASTRA vedle ČT, TV Nova a Prima čtyřiadvacetihodinový tok zpravodajských pořadů, ale zejména skutečnost,  že regionální televize jsou těmi, které skutečně dokumentují život v našich regionech, aniž by za to byly odpovídajícím způsobem ohodnoceny. Mnohé z nich plní tuto funkci na bázi dobrovolnosti,“ řekla předsedkyně ARLT Eva Stejskalová a dodala: „V souvislosti s tím vítáme aktivitu RRTV, která zahájila veřejnou diskuzi o možnosti  ustavení terciálního sektoru komunitních médií.“

-mav-