Slovenským deníkům letos klesá prodej o 6,5 %

pátek, 11. května 2012, 07:55 Aktuality MediaGuru

Slovenští vydavatelé celostátních deníků ani letos nedokázali zastavit pokles prodaného nákladu. Průměrný denní prodej pěti sledovaných listů v prvním čtvrtletí spadl pod hranici 300.000 kusů. Meziročně se tak snížil o 6,5 procenta, což je nejrychlejší pokles za poslední nejméně dva roky. Vyplývá to z údajů Kanceláře pro ověřování nákladů tisku - ABC SR.

Nejvyšší zájem byl tradičně o bulvární deník Nový čas. Jeho vydavatel prodal v průměru přes 121.000 výtisků denně, což je meziroční pokles o více než 11 procent. Konkurenční list Plus jeden deň si i díky jednorázovému zvýšení prodeje v únoru polepšil o 7,7 procenta na bezmála 57.800 kusů.

Odbyt klesl i deníkům Pravda, Sme a Hospodárske noviny. Do systému ověřování prodejnosti se nezapojuje list Šport. Vedle nižšího prodeje se noviny potýkají i s poklesem příjmů z reklamy, který podle agentury TNS Slovakia loni bez zahrnutí slev a bonusů dosáhl 11,6 procenta.

Není známo, do jaké míry snížení výnosů z prodeje novin vykompenzovaly příjmy vydavatelství ze zpoplatnění části obsahu jejich internetových portálů. Provozovatel systému, společnost Piano Media, údaje o počtu platících klientů a výnosech nezveřejňuje. Po startu projektu loni v květnu firma pouze uvedla, že za první měsíc výnosy dosáhly 40.000 eur (milion korun).

Do systému Piano se kromě většiny deníků zapojily i weby; jeho součástí ale není portál nejčtenějšího listu Nový čas. K uzamčenému obsahu se zájemci dostanou za poplatek, který se letos zvýšil. Například měsíční přístup zdražil na 3,90 eura z dřívějších 2,90 eura.

Podle dřívějších informací portálu Živé.sk, jenž se odvolával na šéfa Piano Media Tomáše Belly, vynáší projekt v průměru 1100 eur na každých 100.000 návštěvníků daného webu. To by znamenalo, že z portálů zapojených do Piana by nejvíc inkasoval web deníku Sme, který na začátku roku zaznamenal 1,6 milionu uživatelů. Ve Slovinsku, kam Piano expandovalo v letošním roce, prý výnos dosahuje 1500 eur na 100.000 návštěvníků portálu.

-čtk-