ČRo chce po ppm factum zdůvodnění výsledků

středa, 17. října 2012, 07:24 Aktuality MediaGuru

Český rozhlas bude zvažovat, zda bude do budoucna zadávat předvolební průzkumy a nebude hledat jiný klíč výběru kandidátů do debat. Důvodem jsou rozdíly mezi výsledky předvolebních průzkumů a reálnými výsledky voleb. V tiskové zprávě to dnes uvedl ředitel komunikace veřejnoprávního rozhlasu Jakub Čížek.

Rozhlas podle něho požádal agenturu ppm factum, která pro něj průzkumy zajišťovala, o podrobný rozboru, proč se výsledky výzkumů a voleb lišily více než v minulosti. Rozhlas bude i na základě této analýzy podle Čížka jednat o tom, zda a v jaké míře bude s touto agenturou spolupracovat.

"ČRo bude zároveň vážně zvažovat, zda vůbec bude do budoucna zadávat vlastní předvolební průzkumy a zdali nehledat jiný klíč pro nominace kandidátů do předvolebních debat," uvedl Čížek. Podotkl, že ani jiné volební modely nebyly přesné a klíč nominace na jejich základě může být zpochybnitelný.

Jan Herzmann z ppm factum uvedl, že agentura analýzu provede. Upozornil na to, že průzkumy nebyly zpracovávány jako předpovědní modely. Pokud bude ČRo i v budoucnu vypisovat výběrové řízení na tyto služby, ppf factum se bude o zakázku ucházet.

"Spolupráci po obsahové a procesní stránce pokládáme za velmi dobrou," řekl ČTK Herzmann.

Agentura už v pondělní tiskové zprávě sdělila, že její průzkumy zachytily hlavní společenské trendy - posilování KSČM a oslabování ostatních parlamentních stran. Podcenily však nechuť hlasovat pro vládní strany, tendenci vyjádřit protest volbou KSČM nebo regionálních uskupení, napsala agentura.

S výsledky svých krajských volebních modelů není agentura příliš spokojená, uvedla. Rozbor zřejmě povede k úpravě způsobu jejich sestavování, například i pro prezidentskou volbu a pro volby do Sněmovny. Podle prvních zjištění budou muset modely počítat s nižší volební účastí.

-čtk-