Humor jako marketingový nástroj

čtvrtek, 04. října 2012, 12:26 Marketing MediaGuru

K čemu slouží humor v marketingu? Omezuje se opravdu jen na komunikaci, nebo se dá vtipně přistupovat i k produktu či pricingu?

Tématem humoru v marketingu se zabývalo další pravidelné setkání Marketingového institutu, které proběhlo 3. října v Centru současného umění DOX. Jeho hlavním záměrem bylo ukázat, jak vtipně přistupovat nejen ke komunikaci samotné, ale k marketingovému mixu jako celku.

Marketingová komunikace se humoru přímo nabízí, napomáhá budovat pozitivní image a posilovat vztah se zákazníkem. Režisér a kreativec Daniel Růžička, který je podepsán pod mnoha reklamními spoty na Oskara či T-Mobile, vidí v humoru zejména účinný prostředek proti reklamní slepotě, která vládne současným světem.

Navíc, jak ukazují diskuse na YouTube, ve chvíli, kdy je vtip povedený a reklama je přijata pozitivně, lidé diskutují především o ní a neřeší kvalitu nabídky. Naopak když se reklama lidem nelíbí, více řeší samotné produkty.

Reklamní humor má tu vlastnost, že si může dovolit být sarkastický i proti sobě samému, což ukazuje například pivní reklama Carlton Draught, která si svým stylem vzala na mušku 20 let starou vážně míněnou reklamu na British Airways.

Carlton Draught

British Airways

Humor se však zdaleka neomezuje jen na komunikaci. Vtipný může být i produkt sám, což dokazuje například česká cestovní agentura Corrupt Tour, která povýšila aktuální společenské téma korupce na turistický zážitek. Jak zmínili její zakladatelé, Petr Šourek a Pavel Kotyza, snažili se především využít stabilního korupčního prostředí k vlastnímu zisku, a to naprosto vážně. Svůj byznys založili na korupci, z níž udělali produkt. Nabízejí pro Čechy i cizince jednodenní zájezdy s názvem Pražské safari, Tři pražská NEJ, Nemocnice na kraji zákona nebo Hustý Ústí, na nichž ukazují takové libůstky, jako je tunel Blanka, nemocnice Motol, vila Pavla Janouška či Patrika Oulického. Se svým vtipným produktem se dostali na stránky nejen českých, ale i světových deníků, mimo jiné například na prestižní The Wall Street Journal. V současnosti hodlají se svou nevšední cestovkou expandovat do zahraničí.

Corrupt Tour se však neomezuje ve svém humoru jen na produkt, ale snaží se ho dostat i do pricingu. Podle slov Pavla Kotyzy například speciální slevou pro páry podporují párovou turistiku. Vtipně se k pricingu staví rovněž společnost Acta Non Verba na svém webu Kverulant, kde v e-shopu nabízí naprosto identické hrnky, lišící se pouze cenou. Ten dražší je prostě určen náročnější klientele a zbývá jen na zákaznících, ke které klientele se  budou chtít přiřadit.

-kch-