Murdoch chce prý koupit dva americké deníky

pondělí, 22. října 2012, 00:10 Aktuality MediaGuru

Mediální magnát Rupert Murdoch zvažuje nákup dvou předních amerických novin Los Angeles Times a Chicago Tribune. Tvrdí to zdroje agentury Reuters, Murdochova společnost News Corporation ale zprávy označila za nepřesné. Vlastníkem chicagského listu je společnost Tribune Co, která funguje v režimu bankrotové ochrany. Murdoch podle zdrojů čeká, až firma tento režim opustí.

Zástupci News Corporation, včetně Murdochova syna Jamese, podle zdrojů tento měsíc už dvakrát letěli do Los Angeles, aby tam prozkoumali finanční stav zmíněných novin.

News Corporation už začala údajně jednat s věřiteli Tribune Co, mezi nimiž je například hedgeový fond Oaktree Capital. O plánu Murdochova impéria informoval i Los Angeles Times, podle něhož si Murdoch hodlá upevnit pozice na mediálním trhu v Los Angeles a Chicagu.

Wall Street už nějaký čas spekuluje, že News Corporation se vrhne na nové akvizice. Firma se totiž rozdělila a zatímco jedna část se věnuje zábavě, druhá se zaměřuje na vydavatelskou činnost. Noviny se v posledních letech potýkají s propadem tržeb za reklamu a s úbytkem čtenářů, v zájmu News Corporation je tedy maximálně si upevnit vliv.

Murdoch by ale se snahou o větší ovládnutí mediálního trhu mohl narazit na odpor regulačních úřadů. News Corporation už totiž ovládla ekonomický list The Wall Street Journal (WSJ), který se s deníkem USA Today přetahuje o prvenství z hlediska nákladu. Kromě toho Murdochův podnik vlastní noviny The New York Post.

Určitý vliv by přitom mohl mít i skandál, který se kolem Murdochova mediálního impéria loni rozhořel ve Velké Británii. Tam vyšlo najevo, že novináři bulvárního listu News of the World odposlouchávali řadu známých osobností, aby získali informace, které konkurence nemá. Murdoch se pak rozhodl News of the World zrušit, záhy ale založil další noviny s podobnou tématikou.

-čtk-