Reklamní agentury stagnují, růst by mohl přijít za dva roky

pátek, 26. října 2012, 11:51 Reklama MediaGuru

Trh reklamních agentur se stejně jako další mediální odvětví stále vzpamatovává z krize.

Propad je sice zastaven, ale další růst by mohl nastat až za dva roky. Současným trendem je vzhledem k šetření na straně firem renovace starých kampaní namísto vytváření nových, řekli ČTK zástupci agentur.

Podle výkonného ředitele agentury Ogilvy & Mather Prague Ondřeje Obluka se trh po skokovém poklesu mezi lety 2008 a 2009 sice ustálil, aktuálně se ale co do objemu pohybuje asi na 75 procentech předkrizových let. "Známky jeho oživení jsou velmi pozvolné, pokud vůbec nějaké. Očekávám, že výraznější známky růstu budou otázkou až roku 2014," řekl Obluk.

Celkový obrat na trhu reklamních agentur lze vzhledem k neexistenci oficiálních dat jen odhadnout. "Obrat reklamního trhu po výrazném poklesu v roce 2009 v dalších dvou letech stagnoval, a lze se domnívat že i letos se bude pohybovat kolem dvou miliard Kč," uvedl Obluk. V roce 2008 celkové tržby na reklamním trhu podle odhadů dosáhly zhruba 2,8 miliardy korun.

Oficiální čísla nejsou dostupná mimo jiné kvůli americkému zákonu Sarbanes-Oxley Act (SOX), který v reakci na pád společností Enron a WorldCom zpřísnil pravidla pro finanční výkazy společností. "Většina poboček mezinárodních agentur nesmí kvůli SOX zveřejňovat čísla jednotlivých poboček," upřesnil Obluk. Samotná Ogilvy & Mather Prague, která je členem nadnárodní skupiny Ogilvy Group, nemůže s ohledem na SOX uvést čísla za letošní rok.

Veřejně dostupné jsou zatím jen účetní závěrky některých agentur za rok 2010. Celkové tržby z reklamní činnosti zpracovává Český statistický úřad, který ale data za loňský rok zveřejní až v květnu 2013. Určité informace z dat ČSÚ o reklamním trhu lze vyčíst z průměrných mezd v sekci vedoucích pracovníků reklamních útvarů a útvarů pro styk s veřejností. Zatímco průměrný plat v této kategorii se od roku 2003 pravidelně zvyšoval na zhruba 69.000 korun v roce 2008, v následujících dvou letech stagnoval.

"Realita je taková, že drtivá většina agentur kromě snížení počtu lidí zmrazila platy," okomentoval situaci na reklamním trhu Obluk. Dodal, že šetření je patrné i na straně zákazníků. "Klienti, když už vůbec navyšují investice do reklamy, dávají více peněz do nákupu mediálního prostoru, nikoliv do navýšení agenturní odměny," řekl Obluk.

Zužující se rozpočet na vytváření reklamních kampaní ze strany firem potvrzuje také Lucie Nováková z reklamní agentury Saatchi & Saatchi Prague. "Vzrůstá počet starých kampaní a produkce nových kreativ klesá. Je vidět, že klienti šetří. Updatují staré kampaně a snižují produkční budgety, což pak negativně ovlivňuje finální kreativní zpracování kampaně," řekla Nováková.

Dodala, že Saatchi & Saatchi Prague navzdory krizi vykazuje rostoucí obrat. "V posledních pěti letech tržby každý rok vzrůstají, dokonce i v době krize v letech 2009 až 2010. Průměrný meziroční růst v období 2007 až 2011 byl 43 procent," sdělila Nováková. Růst registruje také agentura Leagas Delaney, která uvedla, že její tržby loni meziročně vzrostly o více než desetinu na 168,3 milionu korun.

Saatchi & Saatchi, Leagas Delaney i Ogilvy se umístily v top desítce nejlepších agentur v rámci ankety Agentura roku 2011, kterou pořádá časopis Strategie ve spolupráci s Asociací komunikačních agentur. V anketě zvítězila Young & Rubicam. Ta tak po deseti letech překonala nadvládu agentur Euro RSCG (od října přejmenované na Havas Worldwide Prague) a Mark/BBDO, které v letošní anketě skončily na druhém a třetím místě.