Časopis Filmový přehled končí, bude jen digitálně

úterý, 13. listopadu 2012, 12:25 Aktuality MediaGuru

Nejstarší vycházející české filmové periodikum Filmový přehled vyjde koncem roku v tištěné verzi naposled. Jeho historie se začala psát už v roce 1939, nadále bude vycházet v digitální podobě. ČTK to dnes řekl vedoucí redaktor Tomáš Bartošek.

"Příští měsíc se objeví poslední letošní dvanácté číslo včetně rejstříku za rok 2012. Tím se uzavře nejvýznamnější kapitola historie tohoto časopisu," uvedl Bartošek. Podotkl, že změnu si vynutila neutěšená hospodářská situace i pokles zájmu.

Filmový přehled je zaměřen především na náročnějšího diváka, který si chce podrobné informace o uváděných filmech archivovat. Obsahuje nejúplnější informace o filmech v české distribuci, jejich obsah, obsah vydávaných DVD, profily režisérů, herců a dalších tvůrců. Otiskuje také informace o filmovém trhu, přehled premiér, festivalů, cen a další informace spjaté s kinematografií.

Právě s archivováním informací o filmech je spojen vznik tohoto periodika, kdy v roce 1939 tehdejší vedoucí kina Sokol v Mělníku přemluvil učitele Jana Poláka k vydávání časopisu Filmová kartotéka. Od roku 1950 časopis vycházel pod současným názvem.

Filmový přehled přežil nacistickou okupaci, léta komunismu i ekonomické problémy po listopadu 1989. V roce 1993 měl být zrušen, pod svou ochranu ho ale vzal Národní filmový archiv, který ho vydává dosud. S pomocí grantu knihovny Národního filmového archivu v programu ministerstva kultury byly všechny ročníky od roku 1949 až do roku 2000 v rozsahu 36.769 stran digitalizovány.

"Plánujeme, že náš časopis budeme nadále digitálně vydávat ve dvou podobách. Jednak v dosavadní počítačové verzi, ale i v podobě vysázeného časopisu s možností jeho oboustranného vytištění. Filmoví fanoušci si ho tak budou moci i nadále zakládat do kartoték," dodal Bartošek, podle kterého se "pokrok nedá zastavit".

Podrobné informace o nové podobě Filmového přehledu nabídne jeho letošní dvanácté číslo, kde budou i detaily týkající se nového předplatného.

-čtk-