The Sun čelí hrozbě reklamního bojkotu

středa, 07. listopadu 2012, 07:29 Reklama, Tisk MediaGuru

Občanští aktivisté se snaží o zrušení rubriky „Dívka dne“, která je součástí tohoto bulváru po 40 let. K bojkotu začali veřejně vyzývat významné zadavatele reklamy.

Britský tabloid The Sun již od sedmdesátých let publikuje na třetí straně každého svého vydání fotografii spoře oděné dívky. Jenže právě proti této rubrice se ale v posledních dnech zvedla vlna odporu.

Občanští aktivisté, kteří se zpočátku organizovali pouze na Facebooku, v současnosti zintenzivňují svoji kampaň a shromažďují podpisy pod peticí volající po reklamním bojkotu nejpopulárnějších britských novin. Ty sbírají před prodejnami obchodních řetězců, které ve své iniciativě oslovili jako první.

S názorem, že se novinová dívka dne jakožto sexistický pozůstatek minulého století neshoduje s hodnotami moderní značky, se zástupci sdružení tento týden obrátili na čtyři nejvýznamnější obchodní řetězce ve Velké Británii. Zatímco firmy Tesco a Morrison’s s aktivisty chtějí diskutovat, obchody Sainsbury’s a Asda iniciativu rovnou odmítli.

Jakou má britské sdružení, které pod petici prozatím nasbíralo na 51 tisíc podpisů, šanci na úspěch je otázkou. Kladné výsledky podobných iniciativ jsou stejně časté jako nezdar, přičemž Evropa bývá v této problematice tradičně liberálnější než kupříkladu Spojené státy.

I ve shovívavějších zemích však někdy zákazníkům dojde trpělivost. Na konci prázdnin proběhla australskými médii kampaň proti využívání sexu v reklamě, v níž své síly spojilo hned několik občanských sdružení, která si jednohlasně stěžovala, že k prodeji pomocí erotiky, se uchyluje stále více firem. Jedním z úspěchů této iniciativy bylo téměř okamžité stažení 120 nejrozporuplnějších billboardů.

V Česku proti podobným reklamám již několik let bojuje občanské sdružení Nesehnutí, které každoročně organizuje soutěž o nejsexističtější reklamu nazvanou Sexistické prasátečko. V té jsou hodnoceny všechny hlavní reklamní mediatypy.

-lmr-