ZenithOptimedia: Investice do médií vzrostou o 0,9%

pondělí, 26. listopadu 2012, 16:33 Aktuality MediaGuru

Mediální investice na českém reklamním trhu by příští rok mohly vzrůst o 0,9 procenta. Inzertní výdaje posílí především na internetu, mírný nárůst by mohly zaznamenat i televize. Vyplývá to z odhadů mediální agentury ZenithOptimedia. Ceníková hodnota reklamního prostoru za letošní první tři čtvrtletí meziročně klesla o 3,55 % na zhruba 39 miliard korun.

Inzertní výdaje na internetu vzrostly o více než čtvrtinu na 3,6 miliardy korun. Hodnota televizní reklamy se nepatrně zvýšila na necelých 20 miliard korun. O lehce přes 13 procent na asi 12 miliardy korun se naopak snížily inzertní výdaje do tisku. "Tištěná média, která se potýkala v posledních letech s obrovským propadem investic, zaznamenají pokles i v roce 2013, ale ten již nebude tak výrazný jako v předešlých letech," řekl ředitel výzkumu ZenithOptimedia Prague Michal Šeda.

V rámci Evropy snížení mediálních investic pociťuje hlavně krizí zmítané Řecko, kde reklamní trh do roku 2011 klesl o 44 procent pod svou vrcholnou úroveň v roce 2007. "Do konce tohoto roku očekáváme, že bude 63 procent pod svou maximální úrovní," uvedl Šeda. Určitého nominálního růstu se naopak letos podařilo dosáhnout v Rakousku a Německu.

V oblasti střední a východní Evropy je největší reklamní trh v Rusku, který letos v rámci celkových inzertních výdajů v regionu tvořil 36 procent. Podle odhadů ZenithOptimedia by se podíl ruského trhu mohl v roce 2014 zvýšit až na 41 procent. Letos mediální investice v Rusku podle předpovědi agentury vzrostou o 13 procent, v roce 2014 se očekává růst o 14,5 procenta.

-čtk-