Za vánoční dárky Češi utratí opět méně

čtvrtek, 06. prosince 2012, 07:30 Aktuality, Výzkum MediaGuru

Listopadový výzkum ppm factum research potvrdil trend z minulého roku: obyvatelé České republiky šetří a hodlají utratit za vánoční dárky opět méně. Průměrně plánují pořídit vánoční dárky za něco málo přes 5 000 Kč, za což chtějí pořídit dárky nejčastěji pro čtyři své blízké.

V rámci pravidelného šetření Factum Omnibus, které proběhlo v listopadu 2012, byly položeny otázky týkající se výdajů souvisejících s vánočními svátky. Šetření proběhlo metodou osobních rozhovorů na reprezentativním vzorku populace ČR starší 15 let, kterého se zúčastnilo 490 osob.

Lidé většinou financují vánoční výdaje z úspor a hotovosti, kterou mají k dispozici (96 %). Ochota zadlužit se kvůli nákupu vánočních dárků poklesla. Tři čtvrtiny lidí si na vánoční dárky nehodlá půjčit vůbec. V loňském roce se nezadlužilo pouze 65 %.

Ostatní doplňují své finance nejčastěji od banky (kontokorent 11% a kreditní karty 7%). Od příbuzných a známých si půjčí 5 %, přičemž na dobré vztahy spoléhají především na Moravě. Možnost nákupu na splátky využije 4,5 % lidí. Zcela výjimečně jsou využívány spotřebitelské úvěry (0,6 %).

Výhradně z půjček bude Vánoce financovat 13 % rodin, které mají ve svém domácím rozpočtu méně peněz (do 20 000 Kč), nemají žádné úspory ani hotovost na dárky.

Letošní šetření se dotkne i vánočního stolu. Na ostatní vánoční výdaje mají čeští spotřebitelé připraveno průměrně 4 300 Kč. To je o 300 Kč méně než v loňském roce. Největší díl z vánočních výdajů půjde na nákup potravin – průměrně 2 300 Kč. Nejméně za ně chtějí vydat Pražané, nejvíce naopak obyvatelé okresních měst, což může být způsobeno i nižšími cenami potravin v hlavním městě. Do nápojů hodlají investovat průměrně 960 Kč. Více peněz za alkohol i nealko nápoje chtějí vydat lidé v Čechách než na Moravě.

Více než polovina z nás si nebude kupovat vánoční stromeček. Ti, co si ho pořídí, jsou nejčastěji připraveni zaplatit od 300 do 500 Kč.

-kch-