Český rozhlas spouští microsite k 90. výročí

úterý, 22. ledna 2013, 11:20 Aktuality MediaGuru

Český rozhlas si 18. května 2013 připomene 90. výročí zahájení pravidelného rozhlasového vysílání. K výročí má připraveno několik akcí, mezi nimi mj. i speciální webové stránky 90. rozhlas.cz.

Centrum nových médií Českého rozhlasu dále připravilo microsite Příběh rozhlasu. Ta představuje historii rozhlasu a události, o kterých vysílal, zákulisí rozhlasového vysílání a zajímavosti o rozhlasové tvorbě. Tvoří ji tři základní sekce: Tenkrát v rozhlase, Jak se dělá vysílání a 89+1 odhalení. Uživatel microsite se bude moci pohybovat po časové ose, procházet dobové dokumenty, nahlédnout do zákulisí rozhlasové práce v newsroomu, podívat se na natáčení rozhlasové hry v činoherním studiu, reportážního vysílání z terénu a vystoupení Symfonického orchestru Českého rozhlasu. Seznámí se i s nejrůznějšími zajímavostmi, kuriozitami a perličkami z rozhlasového vysílání.

Posluchačům ČRo nabídne například cyklus Devadesátka, který je postaven na principu kalendáře. Na základě archivních ukázek mapuje, co se v daný den během devadesátileté historie rozhlasu vysílalo. V jednotlivých dílech se střídají období, témata, žánry, rozhlasové osobnosti a tvůrci. Ukázky z archivu jsou doplněny komentářem autorů.

Další programovou specialitou bude 12 dílů pořadů Devadesát let s vámi. Na každý měsíc roku 2013 vznikl jeden rozhlasový dokument. Cyklus 12 dokumentů natočilo 12 rozhlasových dokumentaristů. Velké dějinné události jsou zpracovány na základě příběhů účastníků dění a autentického rozhlasového vysílání. Prolíná se tak „velká“ a „malá“ historie. Dokumenty jsou zpracovány s použitím různých žánrů a archivů. Vysílat je budou všechny stanice Českého rozhlasu. 

Na publikace, které Český rozhlas vydal k příležitosti 80. a 85. výročí zahájení pravidelného rozhlasového vysílání, naváže kniha o rozhlasových dokumentaristech Významní tvůrci rozhlasových dokumentů. Plánováno je i zvláštní CD, které bude obsahovat vzpomínky, dokumenty politické, společenské, sportovní, hlasy známých osobností, hudební ukázky, a představí rozhlasové dějiny v plné šíři.

-mav-