TV mohou poprvé analyzovat odloženou sledovanost

úterý, 08. ledna 2013, 14:44 Aktuality MediaGuru

Tuzemské televize dnes poprvé mohou začít hodnotit výsledky takzvané odložené sledovanosti, kdy lze televizní vysílání pomocí funkce Timeshift zastavit a přehrát později. Měření odložené sledovanosti je poprvé součástí nového projektu peoplemetrového měření, který bude v ČR v letech 2013 až 2017 realizovat společnost Mediaresearch.

Odložená sledovanost se měří několik hodin po odvysílání pořadu a pak v následujících sedmi dnech. Data k pořadům odvysílaným 1. ledna tak podle předsedkyně představenstva Mediaresearch Terezy Šimečkové začnou uživatelé více analyzovat po 8. lednu. "Reálně ale odběratelé dat vědí z výsledků loňského pilotního projektu, že s časovým posunem sleduje televizní vysílání zatím jen menší procento populace (pomalu rostoucí)," řekla ČTK Šimečková.

Podle jejího očekávání se odběratelé dat těmito informacemi začnou více zabývat až za větší období, například za celý leden. "Budou zkoumat, jaké pořady se tímto způsobem sledují a tyto informace využijí v programingu," upřesnila Šimečková.

Význam odložené sledovanosti a sledovanosti televize na internetu podle ní v budoucnu poroste. "Technologické možnosti projektu tedy umožňují televizím a mediálním agenturám, aby postupný nárůst monitorovaly a na masivnější rozšíření využívání těchto platforem se detailněji připravovaly," uvedla Šimečková.

S měřením opožděné sledovanosti televizních pořadů prostřednictvím funkce Time Shift má zkušenost sousední Slovensko, kde ji v roce 2010 začal měřit realizátor peoplemetrového průzkumu sledovanosti televizí na Slovensku, společnost PMT.

Součástí letos spuštěného projektu jsou poprvé také údaje o sledovanosti televizního vysílání na počítačích v online archivech TV stanic. Další novinkou je dodávka aplikace Online data, která zpřístupňuje data o sledovanosti téměř v reálném čase.

Mediaresearch elektronické měření sledovanosti televizního vysílání v Česku realizuje od roku 2002. Zadavatelem projektu je Asociace televizních organizací, jejímiž novými členy jsou od letošního roku Atmedia CZ a TV Óčko. Z ATO naopak na konci roku vystoupil provozovatel Novy CET 21, který ale data ATO-Mediaresearch bude na základě obchodní smlouvy dostávat i tento rok.

-čtk-