Televize přizpůsobují vysílání zrakově postiženým

čtvrtek, 07. února 2013, 08:11 Aktuality MediaGuru

České Radiokomunikace ve čtvrtek ve druhém multiplexu určeném pro kanály Prima Family a TV Nova spustily službu šíření dodatečného „zvukového popisu” pro zrakově postižené. Televize jsou jím ze zákona povinné opatřit dvě procenta vysílání.

Česká televize vysílání se zvukovou stopou zahájila 1. února, TV Barrandov v půlce ledna. 
Nova jako první pořad se zvukovým vysvětlením děje nabídne ve čtvrtek seriál Ulice.

Prima Family zahájí zkušební vysílání pořadů s takzvaným audiopopisem 11. února. Nova jím opatří také Televizní noviny a seriály Ordinace v růžové zahradě 2 a Gympl s (r)učením omezeným. Veřejnoprávní televize tuto službu nabídla mimo jiné u seriálu Vyprávěj, pořadu Zázraky přírody či nového dramatického cyklu Nevinné lži, který na ČT1 začne 24. února.

Služba je určena zrakově postiženým a spočívá v použití řeči k popisu té části vysílání, kde vysílaný zvuk není schopen navodit představu nevidomého o situaci na obrazovce. V pauzách mezi textem dialogů se proto vysílá doplňková hlasová informace a zrakově postižený divák tak má možnost plnohodnotně pochopit sledovaný pořad.

Nova v souvislosti se zahájením této služby upozorňuje na možné technické komplikace, které se u starších typů set top boxů mohou projevit výpadkem standardního zvuku pořadu. „V tomto případě je potřeba vypnout audiodeskripci v menu set top boxu, případně spustit nové ladění stanic," uvedl technický ředitel skupiny Nova Josef Uher. Řešení možných komplikací v souvislosti s audiopopisem, který si diváci mohou manuálně vypnout nebo zapnout, nabízí na svém webu také TV Barrandov.

-čtk-