TýTý 2012: Absolutním vítězem je Josef Klíma

neděle, 28. dubna 2013, 09:15 Aktuality MediaGuru

Absolutním vítězem 22. ročníku televizní ankety popularity TýTý 2012 se stal publicista Josef Klíma, který od diváků získal nejvyšší počet hlasů. Klíma při sobotním galavečeru ve Vinohradském divadle získal také cenu za osobnost televizní publicistiky.

„Ocenění si nedovedu vysvětlit jinak, že lidé opět mají zájem o veřejné dění. My nejsme zábavný seriál ani moc optimistický pořad. Lidé možná už nevěří nikomu nikomu jinému než nám novinářům,” řekl ČTK Klíma, který nedávno s Jankem Kroupou obnovili na Nově publicistický pořad Na vlastní oči.

Zábavný pořad Partička televize Prima, loňský absolutní vítěz, obhájil cenu za nejlepší pořad. Vítězství v kategorii seriál roku si znovu odneslo Vyprávěj České televize. Do televizní Dvorany slávy byl uveden herec Lubomír Lipský, který sklidil největší aplaus večera. Zaplněné divadla ocenilo herce ovacemi vestoje.

Dvacáté zakřivené zrcadlo Kurta Gebauera si v kategorii nejlepší zpěvák převzal Karel Gott, kterého v posledních dvou ročnících předstihl nekorunovaný král českých diskoték Michal David. Osobností televizní zábavy se stal Karel Šíp, který galavečer moderoval. Při předávání ceny pro nejlepšího sportovního komentátora zmínil dění v tuzemském fotbale.

Objevem roku se stal herec Martin Kraus, který za svůj úspěch poděkoval účinkování v televizních seriálech. Nejlepší zpěvačkou letos fanoušci zvolili Lucii Vondráčkovou v současné době pobývající v Kanadě, za kterou cenu převzal její bratr David. V kategorii osobnost televizního zpravodajství stejně jako loni zvítězila Lucie Borhyová z televize Nova. Nejlepším sportovním moderátorem se znovu stal Vojtěch Bernatský z České televize.

Nejlepšímu hercem byl zvolen Ondřej Brzobohatý, jehož otec Radoslav Brzobohatý loni vstoupil do Dvorany slávy. Vítězkou mezi herečkami se stala Veronika Freimanová, která vystupuje v televizním seriálu Vyprávěj.

Lipský, který letos dovršil devadesáté narozeniny, patří k hereckým legendám. Členem Městských divadel pražských se stal už v roce 1950 a během třiašedesáti sezon tu ztvárnil 116 rolí. Do povědomí diváků se zapsal počátkem 60. let díky roli dědy Potůčka v televizním seriálu Tři chlapi v chalupě. Později si zahrál v několika populárních filmech, které režíroval jeho bratr Oldřich. Získal řadu cen, včetně dvou prestižních Thálií a Ceny Františka Filipovského za dabing.

V minulých letech do televizní Dvorany slávy vkročili třeba scenáristé Gustav Oplustil a Jiří Hubač, režiséři Ivo Paukert a František Filip, moderátoři a autoři pořadů Karel Pech a Vladimír Dvořák a herci Miroslav Horníček, Štěpánka Haničincová, Stella Zázvorková a Jiřina Bohdalová a ilustrátor Zdeněk Smetana.

Vyhlašování výsledků patří mezi nejsledovanější pořady veřejnoprávní televize. Do ankety letos poslali diváci svým favoritům prostřednictvím internetu a sms zpráv 681.000 hlasů, loni to bylo 693.000 hlasů.

-čtk-