Kosmetické značky budou muset říkat pravdu

pátek, 10. května 2013, 07:14 Reklama MediaGuru

Od července letošního roku budou muset všichni zadavatelé z řad kosmetických výrobců říkat v reklamě jen to, co mohou skutečně dokázat.

Od 11. července letošního roku vstoupí v platnost nové nařízení Evropské komise, které reguluje reklamní sdělení na kosmetické přípravky. Podle nařízení EC č. 1223/2009 se v nich nesmí objevit nic, co by přípravkům přisuzovalo vlastnosti nebo funkce, jež nemají. Konec tedy zvoní všem fotografiím modelek s nekonečně dlouhými řasami, pleti bez vrásek či vlasům zářícím po použití zázračného šampónu.

Přehmaty v reklamních sděleních tak budou od července ve všech členských státech Evropské unie sankcionované zákonem, zatímco doposud byly předmětem národní seberegulace. Pro britskou Radu pro reklamu (Advertising Standards Authority, dále jen ASA) byla však zavádějící tvrzení na kosmetické přípravky dostatečným důvodem k zákazu i před evropským nařízením. Co tedy již možné nebude, může ukázat pár příkladů zakázaných britských reklam na kosmetické přípravky.

Například v loňském roce zakázala ASA reklamu s Rachel Weiszovou, která propagovala krém L’Oréal Revitalift Repair 10. Zákaz byl odůvodněn tím, že reklama byla zavádějící vzhledem k použitému sloganu a digitálním úpravám v postprodukci, které v souladu se sdělením přeháněly účinnost produktu.

Ze stejného důvodu byla zakázána reklama na řasenku od Dioru s Natalií Portmanovou, která měla na vizuálu příliš dlouhé řasy. Opět zde došlo k pochybám nad zázračnými schopnostmi samotné řasenky.

V roce 2011 potkal podobný osud i reklamu s Julií Robertsovou na produkt Teint Miracle od Lancôme, kde postprodukční úpravy výrazně napomohly k bezvadné pleti hollywoodské hvězdy.

Reklama s modelkou Christy Turlingtonovou, propagující korektor od Maybelline, doplatila na srovnávání pleti před a po aplikaci korektoru, které ASA ohodnotila jako přehnanou a zavádějící.

Od července letošního roku si tak musí začít dávat pozor na podobu svých reklamních sdělení výrobci kosmetických přípravků ze všech evropských zemí. Do července 2016 pak Komise Evropského parlamentu vypracuje zprávu o používání tvrzení, což následně pravděpodobně vyústí v přijetí dalších opatření.

-kch-