Psychologie.cz zpoplatnila obsah, utržila 180 tisíc

úterý, 11. června 2013, 11:26 Internet & Mobil MediaGuru

Příklad, že placený obsah může fungovat: odborný web zpoplatnil obsah, návštěvnost mu neklesla.

Online magazín Psychologie.cz nabídl v květnu exkluzivní placený obsah. Za první měsíc si roční předplatné za 1200 korun koupilo 125 čtenářů. Jednorázové platby za přístup k placeným článkům a videím zvolilo dalších 423 lidí. Celkem tak web za jeden měsíc utržil z prodeje obsahu 180 tisíc Kč. Po spuštění placené sekce návštěvnost webu vzrostla o deset procent: ze 100 tisíc na 110 tisíc unikátních návštěvníků za uplynulý měsíc. MediaGuru.cz o tom informoval vydavatel Jan Majer.

„Našli jsme způsob, jak web zpoplatnit a nepřijít o čtenáře. Zachovali jsme stejný rozsah volně dostupných článků a vedle nich nabídli v placené části náročnější texty, videosemináře a online diskuse s odborníky,“ říká Jan Majer, vydavatel a šéfredaktor Psychologie.cz.

„Předplatné si teď kupují hlavně čtenáři, kteří nás dobře znají. Na webu ale den za dnem roste stále rozsáhlejší archiv materiálů, které na rozdíl od obsahu zpravodajských webů nestárnou. Budeme tedy nabízet stále větší a pro čtenáře hodnotnější produkt a brzy k jeho prodeji využijeme i některé pro média netradiční cesty,“ uvádí manažer projektu Jan Smetánka.

Předplatné nabídla redakce ve formě členství v Klubu Psychologie.cz. Zpoplatnění obsahu následovalo po podzimním oslovení čtenářů, aby projekt podpořili dobrovolnými příspěvky. Redakce tímto způsobem získala za několik týdnů 90 tisíc korun, v dalších měsících však přísun prostředků výrazně klesl.

„Nechtěli jsme web zahltit prosbami o finanční podporu. Raději jsme šli o krok dál, obohatili obsah o placenou bonusovou část a vytvořili tak hmatatelnou motivaci pro další návštěvníky, kteří jsou ochotni investovat do svého osobního rozvoje stokorunu měsíčně. Čtenářům, kteří nám v předchozím období poslali dobrovolný příspěvek, jsme členství v Klubu Psychologie.cz dali zadarmo, bez ohledu na to, jestli nám předtím poslali pár desetikorun nebo několik tisíc. Jejich podpora i současný úspěch Klubu Psychologie.cz dal naší práci navzdory nepřízni trhu smysl,“ shrnuje Jan Majer. Klub má dnes i s dobrovolnými dárci 235 členů. 

Web Psychologie.cz má podle měření Google Analytics v současné době 110 000 unikátních návštěvníků, z nich 60 procent se na web opakovaně vrací. Vydavatelem je splečnost Mindlab, kterou spoluvlastní Jan Majer a Jan Smetánka. Vedle vydavatelské činnosti se věnují také vzdělávání, koučinku a poradenství v oblasti osobního rozvoje, komunikace a médií.

-mav-