RRTV se Novy ptá, proč inspektor nechodí do Billy

čtvrtek, 27. června 2013, 14:45 Aktuality MediaGuru

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) se obrátila na televizi Nova kvůli jejímu Potravinovému inspektorovi. Reportáže Televizních novin, ve kterých redaktor zjišťuje kvalitu nabízených potravin v českých obchodech, prý zcela opomíjejí tuzemské řetězce Penny Market a Billa. Uvedla to dnes rada. Nova ČTK sdělila, že zatím nemá materiál k dispozici, a proto se k němu nebude vyjadřovat.

Rada požádala provozovatele CET 21 o vysvětlení, proč se v reportážní rubrice Potravinový inspektor neobjevují řetězce Penny Market a Billa, provozované německou společností REWE, přestože ostatní řetězce se srovnatelným zastoupením na trhu v pořadu již několikrát byly. „Zejména pak o vysvětlení, zda nízký zájem potravinového inspektora o uvedené dva řetězce souvisí s faktem, že Billa a Penny Market jsou významnými zadavateli obchodních sdělení ve vysílání programů provozovatele CET 21,“ uvedla rada v tiskové zprávě.

Televize Nova svého reportéra posílá do tuzemských prodejen a reportáž pak vysílá v rámci večerních Televizních novin. Televize v pořadu často upozorňuje na špatné skladování potravin nebo prošlé výrobky, které odhalí přímo na prodejně.

Další případ, se kterým se rada obrací na Novu, je údajné překročení délky odvysílané reklamy. Toho se televize prý dopustila ve vysílání loni 30. listopadu, kdy mezi 1:00 a 2:00 ráno odvysílala 748 sekund reklamy a teleshoppingu, což je o 28 sekund více, než připouští zákon. Nova za to od rady dostala pokutu 25 000 korun, splatnou do 30 dní od nabytí právní moci. Dalších 1000 korun představují náklady řízení.

-čtk-