ČFTA se s ČT dohodla na filmových cenách

sobota, 06. července 2013, 08:35 Aktuality MediaGuru

Prezidium České filmové a televizní akademie ČFTA se dnes v rámci karlovarského festivalu dohodlo s vedením České televize na pokračování spolupráce při pořádání výročních filmových cen. Slavnostní večer se uskuteční 22. února 2014, stejně jako v minulých letech se objeví v přímém přenosu České televize. Zprávu o tom dnes zveřejnilo tiskové středisko karlovarského festivalu.

„Za celé prezidium mohu potvrdit kontinuitu dosavadních filmových cen. Na základě mandátu, který nám dali členové ČFTA, jsme vstoupili do jednání s Českou televizí. S výsledkem dnešní dohody jsme velmi spokojeni," oznámil v tiskové zprávě ředitel ČFTA Ivo Mathé.

Vzhledem k dosavadním neúspěšným jednáním s majitelem ochranné známky a někdejším ředitelem ČFTA Petrem Vachlerem akademie zatím nepočítá s použitím názvu Český lev pro své filmové ceny. Název filmových cen, podoba a místo konání slavnostního večera budou oznámeny letos na podzim.

„Společně s prezidiem ČFTA jsme velmi rychle našli shodu nad základními principy, na kterých budeme vyhlašování filmových cen v České televizi v budoucnu připravovat. Na konkrétní formě budeme s akademiky intenzivně pracovat; věřím, že najdeme důstojnou formu odpovídající významu výročních filmových cen," komentoval dohodu generální ředitel České televize Petr Dvořák. Jednání se zúčastnili zástupci společností ČEZ a Karlovarské minerální vody, kteří jsou otevřeni diskusi o budoucí spolupráci na výročních cenách ČFTA.

Roztržka mezi Vachlerem a ČFTA vznikla poté, co si nechal napsat známku Českého lva na sebe, navíc prý usiloval o získání ochranné známky i na název ČFTA. Prezidiu vadila údajně neuspokojivá úroveň předávání Českých lvů. Vzhledem ke kumulaci funkcí Vachlera, který byl ředitelem ČFTA, producentem Českých lvů i režisérem slavnostního večera, nebylo možné prosadit změny. Cenu Český lev založil v roce 1993.

Vachler 3. června rezignoval na funkci, poté prohlásil, že zatím nepostoupí akademii obchodní známku na tyto výroční ceny. Nabídku akademie deset milionů korun splatných postupně během deseti let za ni považoval za ultimativní, chtěl hledat kompromis, ale to se nepodařilo. Na schůzce 12. června bylo řečeno, že kdyby chtěl v tradici těchto cen sám pokračovat, musel by založit jinou akademii. Právě reprezentativní složení současné ČFTA, která má přes dvě stovky členů všech profesí, jim dává prestiž.

Předseda správní rady Jiří Bartoška tehdy nepovažoval za vyloučené, že v budoucnu se ČFTA s Vachlerem dohodne. „V tomto okamžiku však prezidium považuje jednání za ukončená a nebude usilovat o získání značky Český lev," řekl Bartoška.

„Na Vachlerovy nabídky zatím nebudeme reflektovat, vývoj se ubírá jiným směrem," řekl dnes ČTK Mathé. Do budoucna však ani on nevyloučil možnost jednání týkající se značky Český lev. Má dvacetiletou tradici a byla by jí škoda, dodal.

-čtk-