ÚS odmítl stížnost Mladé fronty ve sporu s Mafrou

úterý, 30. července 2013, 12:43 Aktuality MediaGuru

Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost akciové společnosti Mladá fronta kvůli údajné nekalé soutěži ze strany konkurenční Mafry. Mladé frontě, za kterou stojí podnikatel František Savov, dlouhodobě vadilo to, že Mafra používá pro svůj deník název Mladá fronta Dnes (MfD). Obě firmy kvůli tomu už léta vedou řadu sporů. Nové usnesení zpřístupnil Ústavní soud ve své databázi.
Mladá fronta v žalobě z roku 2005 konkrétně poukazovala na své dříve zapsané ochranné známky a domáhala se ochrany před zásahem do práva k obchodní firmě a ochrany před nekalosoutěžním jednáním. Dále požadovala, aby justice uložila Mafře povinnost zdržet se užívání jména Mladá fronta k označení svého deníku.

Městský soud v Praze žalobu v roce 2009 zamítl, Nejvyšší soud pak loni v únoru odmítl dovolání Mladé fronty. Justice vycházela například z toho, že Mladá fronta podala žalobu až v roce 2005, přičemž v předchozích 12 letech neučinila žádná jiná opatření.

V ústavní stížnosti firma znovu poukazovala na zaměnitelnost obchodních značek a ochranných známek. ÚS ale stížnost označil za zjevně neopodstatněnou. "Soudy v odůvodnění svých rozhodnutí přesvědčivě zdůvodnily, proč ze strany žalované (Mafra) nedochází k zásahům do práv, jejichž ochranu stěžovatelka (Mladá fronta) požaduje," stojí v usnesení. Soud také odkázal na svůj starší verdikt v podobné věci.

Akciová společnost Mladá fronta je nástupnickou organizací subjektů, které od roku 1945 vydávaly deník s názvem Mladá fronta. Po změně režimu v roce 1989 se však list transformoval a získal nového vydavatele. S dnešní MfD tedy akciová společnost Mladá fronta nemá nic společného.

Mladá fronta, a.s. vydává ekonomický deník Mladá fronta E15, týdeník Euro a řadu dalších společenských, odborných, dětských či zdravotnických časopisů. Působí také na internetu a na knižním trhu.

Mafra patří k největším mediálním skupinám v Česku. Kromě Mladé fronty Dnes vydává také deníky Lidové noviny a Metro, provozuje rozhlasové stanice Expresradio a Classic FM, hudební televizi Óčko a řadu internetových projektů. Letos Mafru koupila od německé Rheinisch-Bergische Verlagsgesellschaft společnost Agrofert miliardáře Andreje Babiše.

-čtk-