Inspirace ze světa: úspěšné mediální kampaně

středa, 28. srpna 2013, 15:28 Reklama MediaGuru

V souvislosti s probíhající kreativní mediální soutěží Flema přinášíme inspiraci ze zahraničí.

Osmý ročník soutěže FLEMA Media Awards se blíží. Již 20. září bude oznámen výběr finalistů, o necelý měsíc později – 17. října – proběhne na galavečeru v Corinthia Hotel vyhlášení vítězů. Letos se do soutěže, kterou pořádá společnost FLEmedia, přihlásilo celkem 54 kampaní z Česka a Slovenska.

V souvislosti s česko-slovenskou soutěží přinášíme trochu inspirace ze zahraničí – konkrétně vítězné kampaně kategorie Media z festivalu Cannes Lions.

Grand Prix si v této kategorii odnesla nizozemská agentura Ogilvy & Mather za kampaň „Why wait until it’s too late?“ (Proč čekat, než bude příliš pozdě?), kterou připravila pro společnost Dela, poskytující pojištění pohřbu a pohřební služby. Kampaň vybízela lidi, aby řekli svým nejbližším to, co mají na srdci včas. Využila k tomu skryté kamery, televizní vysílání, tiskové a outdoorové reklamy, umístěné tam, kde je mohli daní adresáti vidět.

Zlatých cen bylo rozdáno celkem osmnáct. Jedna z nich putovala například do německé agentury OgilvyAction za kampaň „Back To Vinyl – The Office Turntable“ (Zpět k vinylům – kancelářský gramofon), která za účelem upozornit na vinylové nahrávky lidi z reklamní branže vytvořila speciální direct mail. Spolu vinyly rozeslala i papírový gramofon, tedy spíše jen gramofonový talíř, na kterém bylo možné si pomocí smartphonu desku přehrát.

Zlato si vysloužila také kampaň peruánské agentury Mayo Draftfcb pro technickou univerzitu UTEC. V rámci kampaně byl uprostřed nehostinné peruánské krajiny s nedostatkem vody instalován billboard, který z vlhkosti vzduchu vytvářel pitnou vodu.

S vodním motivem je propojena i další zlatá kampaň, tentokrát od japonské agentury Dentsu pro automobilku Toyotu, jejímž cílem bylo propagovat ekologický model automobilu Aqua. Zvolena byla forma ekologických aktivit v 50 různých oblastech Japonska, které byly komunikovány přes lokální noviny. Účastníci akce, kteří na sobě měli jednotný obrandovaný oděv, se tak sami stali chodícími médii.

Další zlato bylo uděleno ruské agentuře Voshod (Восход) za kampaň „Make the politicians work!“ (Nechejme politiky pracovat!), kterou vytvořila pro pro jekatěrinburský zpravodajský server Ura.ru. Kampaní stránky reagovaly na neutěšený stav silnic, které městské zastupitelstvo dlouhodobě neřeší. Kolem jednotlivých děr byly nastříkány podobizny politiků s jejich nesplněnými sliby. Výsledkem kampaně byla alespoň částečná oprava silnic.

Britská agentura Mindshare si zlato odnesla za svou kampaň pro papírové kapesníky Kleenex. V podzimní kampani využila tzv. adaptivního plánování, kdy se místo, zahájení a intenzita kampaně odvíjely od vyhledávání klíčových slov v Googlu. Pro spuštění akce stačilo jen pozorovat, kdy se v daném regionu začnou vyhledávat slova jako horečka či nachlazení.

Více o strategiích úspěšných mediálních řešení se dozvíte na letošním ročníku konference Flema. Jedním z vystupujících bude i porotce z festivalu v Cannes.

Přehled zlatých kampaní Media Lions

Název kampaně Zadavatel Agentura Mediální agentura Země
Grand Prix
WHY WAIT UNTIL IT'S TOO LATE? Funeral Insurance Company Dela Ogilvy & Mather MediaValue Eindhoven Nizozemí
Zlato
BACK TO VINYL - THE OFFICE TURNTABLE Kontor Records OgilvyAction Německo
POTABLE WATER GENERATOR The University of Engineering and Technology Mayo Draftfcb Media Connection BPN Peru
MAKE THE POLITICIANS WORK Server Ura.ru Voskhod Voskhod Rusko
IBM OUTDOOR AS UTILITY IBM Ogilvy France Francie
SMALL WORLD MACHINES Coca-Cola Leo Burnett Austrálie
DUMB WAYS TO DIE Metro Trains McCann Austrálie
KLEENEX CATCHES COLDS Kimberly Clark Mindshare UK Mindshare UK Velká Británie
FACEBOOK 1914 Musée de la Grande Guerre du Pays de Meaux DDB Francie
REAL BEAUTY SKETCHES Unilever Ogilvy Brasil Brazílie
TRACK MY MACCA'S McDonald's DDB OMD Australia Austrálie
A MILLION REASONS TO BELIEVE IN THAILAND Coca-Cola Initiative Initiative Thajsko
THANK YOU MOM P&G Carat Carat USA
A MILLION REASONS TO BELIEVE IN THAILAND Coca-Cola Initiative Initiative Thajsko
AQUA SOCIAL FES!! Toyota Marketing Japan Corporation Dentsu Japonsko
SAVE 11 Allstate Starcom MediaVest Starcom MediaVest USA
McDONALD'S BECOMES MACCA'S McDonald's DDB OMD Australia Austrálie
IBM OUTDOOR AS UTILITY IBM Ogilvy France Francie

-kch-