Opozice získá právo publikovat v obecním tisku

pátek, 09. srpna 2013, 05:01 Aktuality MediaGuru

Opozice získá zákonné právo publikovat v obecním periodiku, čemuž se mnohé radniční koalice zatím brání. Zajistit opozici přiměřený prostor má novela tiskového zákona, kterou dnes po zhruba půldruhém roce projednávání schválila Sněmovna. Rozhodla tak přes nesouhlas části zástupců ODS, podle nichž je úprava nadbytečná. Normu nyní dostane k projednání Senát.

Cílem novely je podle ministra kultury Jiřího Balvína zajištění plurality v radničních periodikách v zájmu zprostředkování objektivních a vyvážených informací. Návrh má podle jeho zastánců korigovat stav, kdy jsou mnohá obecní periodika pouze "hlásnou troubou radnice".

Novela ale podle oponentů především z ODS situaci v informování obyvatelstva nevylepší, je nadbytečná a přinese absurdní debaty na téma, co je to poměrné zastoupení. "Jako obvykle to starostům a zastupitelstvům ztížíme, protože si myslíme, že my ve Sněmovně jsme prostě chytřejší než na radnicích, proto jim musíme dávat poměrně podrobné návody, jak se na radnicích musejí chovat," uvedl Zbyněk Stanjura (ODS).

Předsedkyně poslanců VV Kateřina Klasnová obvinila Stanjuru ze "zavilého úsilí" normu zablokovat. "Každá radnice si zváží, jak přiměřený prostor opozici dá," uvedla. "Nemyslím si, že by to cokoliv spasilo, ale je zcela jednoznačné, že to umožní, aby v radničních periodikách mohli publikovat své názory i jiní, nejenom ti, kteří jsou v koalici," dodala.
Novela má stanovit, že všichni členové zastupitelstva budou muset dostat přiměřený prostor pro publikování svých názorů v radničním periodiku. Pokud opozice prostor přesto nedostane, bude mít vydavatel povinnost zajistit zveřejnění doplňující informace. Členové zastupitelstva tak budou mít právo na dodatečné uveřejnění požadovaného sdělení.

Za odepření měla podle návrhu poslance ODS Igora Svojáka vydavateli hrozit pokuta až 200.000 korun, příjmy měl dostávat Státní fond kultury. Pro tento návrh se ale vyslovili v podstatě jen zástupci ODS a KSČM. Úpravu odmítl i Balvín, podle něhož změna "balancuje na hraně ústavních principů", neboť by umožňovala státní správě zasahovat do samosprávy.

Občanské sdružení Oživení v průzkumu z roku 2007 zjistilo, že v 72 procentech radničních listů se objevovaly články místních politiků, které byly v souladu s postoji radnice. Pouze deset procent periodik nabízelo alternativní politické články. Jen čtvrtina periodik poskytovala prostor pro dopisy občanů, většinou ale jen pro souhlasná vyjádření s postoji radnice.

-čtk-