Proč české reklamy nevyhrávají v Cannes?

pátek, 20. září 2013, 12:44 Reklama MediaGuru

Co chybí české reklamě k úspěchu v Cannes? Odpovědi hledala konference Flema.

Proč české reklamy nevyhrávají v Cannes, je otázka, která se nabízí každý rok po zveřejnění seznamu vítězů, kde Češi obvykle chybí. Je to nedostatkem kreativity? Neochotou klientů ke kreativním řešením? Špatnou exekucí? Podle Ruperta McPetrieho, CEO ZenithOptimedia Group Russia & CEE, který v pátek vystoupil na konferenci Flema, problém spočívá v nedostatečném sebevědomí.

Rupert McPetrie ve svém příspěvku „Klenoty z Cannes“ představil prestižní kreativní soutěž z pohledu porotce letošního 60. ročníku. Jak uvedl, tento rok byla velmi zřetelná korelace počtu přihlášek a ekonomické situace dané země. Zatímco Evropa nebyla příliš zastoupena, nejvíce přihlášek přišlo naopak ze zemí rozvíjejících se ekonomik, z Asie a Latinské Ameriky.

Základní podmínkou na cestě k vítězství je perfektní případová studie, která unavené porotce zavřené celé dny v zatemněné místnosti zaujme. Dále je pro vítězství důležitá schopnost chytře využít technologie, být užitečný a zajímavý zároveň, posouvat možnosti inovace a v neposlední řadě nesmí chybět zdravé sebevědomí.

Například to vše se podařilo nejúspěšnější kampani letošního ročníku Cannes Lions – australské kampani „Dumb Ways to Die“ od agentury McCann, které se podařilo zajímavě edukovat cestující melbournského metra.

Vodafone v Rumunsku chtěl pro změnu lidi přivést k mobilnímu internetu a ke stahování. Připravil k tomu digitální knihovnu v metru, na zastávkách, v čekárnách, kde si lidé mohli stáhnout zadarmo knihu, která je zaujala.

Technologii chytře využila například ekvádorská agentura Maruri Grey, která propojila jedoucí sanitku s rádiovým signálem, a umožnila tak zrychlit její pohyb v zacpaných ulicích.

Jak být užitečný a zajímavý zároveň, ukázala například Coca-Cola, která se pokusila o nemožné – sblížit nesmiřitelný Pákistán a Indii.

Možnosti inovace posunul například japonský deník The Tokyo Shimbun, který vytvořil mobilní aplikaci, aby si noviny mohli číst rodiče spolu s dětmi. Zatímco rodič si čte článek o válečném konfliktu, pro děti aplikace připraví zajímavější obsah.

Podle Ruperta McPetrieho je však klíčem k úspěchu především zdravé sebevědomí a přesvědčení, že kampaň jde správnou cestou. „I v našem regionu můžeme být hrdí na naši práci, je zde obrovský potenciál, který jen musíme využít.“