Comcast se chystá převzít Time Warner Cable

čtvrtek, 13. února 2014, 07:54 Aktuality MediaGuru

Americký provozovatel kabelové televize Comcast Corp. se dohodl na koupi svého konkurenta Time Warner Cable Inc. za 45,2 miliardy USD (913,1 miliardy Kč). Oznámily to tiskové agentury s odvoláním na informované zdroje. Dohoda spojí dva největší provozovatele kabelové televize ve Spojených státech.

Převzetí se uskuteční formou výměny akcií. Dohodu již schválila představenstva obou firem. Očekává se, že by mohla být dokončena do konce letošního roku, v závislosti na schválení dohody regulačními úřady. Podle zdrojů by dohoda mohla být oficiálně oznámena ještě dnes.

Akcionáři Time Warner Cable získají za každou svoji akcii 2,57 akcie firmy Comcast. Po dokončení dohody by měli vlastnit ve sloučené firmě podíl 23 procent, dodal zdroj. Ve srovnání se středeční závěrečnou cenou akcií představuje nabídka pro akcionáře Time Warner Cable zisk 17 procent.

O Time Warner Cable měla zájem také společnost Charter Communications. Ta za převzetí nabízela 38 miliard USD v hotovosti a akciích. Time Warner Cable však nabídku odmítl jako příliš nízkou.

Nová sloučená firma by měla mít přes 30 milionů uživatelů a podíl na trhu 30 procent. Analytici se domnívají, že by dohoda nemusela mít u regulačního úřadu problém se schválením, mimo jiné i proto, že aktivity firem se v současnosti nepřekrývají, takže jejich spojení neomezí konkurenci.

Pokud se dohodu podaří dokončit, bude to již podruhé za necelý rok, kdy Comcast přispěl k přetvoření amerického mediálního prostředí. Loni dokončil převzetí NBC Universal za 17 miliard USD, napsaly agentury AP a Reuters.

-čtk-