Jirák: Rada ČT nemá soudit vnitřní spory ČT

pátek, 28. února 2014, 12:16 Aktuality, TV MediaGuru

Ve Sněmovně dnes pokračuje veřejné slyšení kandidátů do Rady České televize, na řadu přijdou i kandidáti do Rady Českého rozhlasu. Své místo v Radě ČT přišla obhajovat její místopředsedkyně Dana Eklová, která mimo jiné hájila postup rady v případě nedávné stížnosti skupiny redaktorů ČT na údajné zasahování do zpravodajství. Řekla, že rada ještě nikdy tak podrobně žádnou stížnost neřešila.

Další kandidát Jan Jirák z Fakulty sociálních věd UK řekl, že rada má být kvalifikovaným oponentem toho, co z ČT vychází a neměla by být soudcem případných vnitřních napětí a rozmíšek. Podle jeho názoru se rada jmenuje špatně a měla by se jmenovat Rada veřejnosti pro ČT, protože její členové v úhrnu zastupují veřejnost. Jirák už v minulosti předsedou Rady ČT byl, na funkci rezignoval v únoru 2000. Dnes řekl, že může zhodnocovat zkušenosti, které si z rady odnesl.

„Pokud mohly mít dvě volební období své zastoupení v Radě České televize lehké atletky, možná byste po 23 letech existence České televize mohli dopřát podobné právo i lidem s handicapem," řekl poslancům kritik Jan Svačina. „Jsem na vozíku od roku 1972, takže o životě tohoto - v uvozovkách - sociálního názorového proudu vím víc, než bych si přál," dodal. Za svůj možný přínos označil i zkušenost z rady fondu na podporu kinematografie.

První část slyšení se uskutečnila v úterý. Poslanci pozvali dohromady téměř stovku lidí. Do Rady ČT se původně přihlásilo 58 lidí, do Rady Českého rozhlasu 37 lidí. Volební výbor, který slyšení organizuje, v příštím týdnu sestaví konečnou kandidátku pro plénum Sněmovny. Do Rady ČT vybere 18 kandidátů, do Rady ČRo vybere devět lidí. Z nich pak poslanci zvolí šest nových členů RČT a tři členy Rady ČRo. Volit je mají na březnové schůzi Sněmovny.

-čtk-