Železný: K vyšší sledovanosti pomohou zprávy

pátek, 07. února 2014, 14:51 Aktuality, TV MediaGuru

K vyšší sledovanosti TV Barrandov pomohou změny večerních zpráv, které mají být živější a poutavější. Do budoucna by se jejich začátek navíc mohl posunout z aktuálních 18:30 na pozdější hodinu, tedy do přímého souboje s některou z dalších stanic. V rozhovoru pro ČTK to uvedl generální ředitel Vladimír Železný, jenž při loňském nástupu do funkce jako svou prioritu vyhlásil letošní překročení podílu televize přes deset procent. Za celý loňský rok Barrandov vykázal podíl na sledovanosti 4,39 procenta diváků starších 15 let.

První změny TV Barrandov v tomto směru zaznamená 1. března, kdy se Hlavní zprávy přejmenují na Naše zprávy a prodlouží se jejich délka. Ve studiu se místo jednoho moderátora budou objevovat tři dvojice, jejichž jména, kromě nedávno představeného Petra Převrátila, ale zatím televize tají.

„Cílem je zaujmout, informovat, přidat něco, co naše zprávy neměly. Dosud byly poměrně chladné, z hlediska výrazu," řekl Železný s tím, že zpravodajství představuje „vůbec nejzuřivější bitvu, která se denně svádí". „Není to vůbec lehké, protože je to mimořádně finančně náročná záležitost, navíc mimořádně nevýtěžná, protože ji nemůžete přerušovat reklamou," zmínil.

Jedním z překvapení pro diváky i samotné moderátory má být jejich občasné prohození. „Například bude aprílový týden a my ty dvojice zpřeházíme mezi sebou," poznamenal Železný, jenž očekává, že podobné „hrátky" se mohou příznivě odrazit i na vztahu televize s divákem.

Změny, při nichž současný šéf Barrandova čerpá ze zkušeností při budování úspěšných Televizních novin na Nově, souvisí s ambicí zvýšit sledovanost v prime-time. Proto od března končí večerní pásmo pro děti Animáček, který na zprávy dosud navazoval, ale s potřebou přilákat hlavní cílovou skupinu k obrazovce byl podle Železného zcela v rozporu.

„V okamžiku, kdy se pohneme s formátováním a budeme si jisti, že umíme dobudovat audience-flow blíž k prime-time, myslím, že cílově možná ty zprávy budou začínat o malinko později," uvedl. Nevyloučil, že by mohlo jít o 19. hodinu, kdy se nyní rozjíždějí hlavní zpravodajské relace České televize a Primy.

Jednou z překážek, která by mohla přibrzdit cestu k pětiprocentní divácké hranici, ohlášené na letošní jaro, jsou podle Železného začínající olympijské hry, na něž při stanovování svých cílů údajně drobně pozapomněl. „To je pro každou televizi černá můra, s výjimkou té, která olympiádu vysílá. Zimní olympijské hry jsou o něco milosrdnější než letní, ale tradičně pro televizní byznys je to mimořádná pohroma," míní Železný.

Situace TV Barrandov je podle Železného dána tím, že jde o samostatnou a zároveň plnoformátovou televizi. Musí proto reagovat na chování velkých televizních skupin, které si vypomáhají svými tematickými kanály, například při „paralyzování některé cílové skupiny". „Musíte vytěžit cílovou skupinu, kterou nepokrývá plnoformátová televize, a to i za cenu, že se ocitáte v čelním souboji se specializovaným programem," poznamenal.

Prvním výraznějším předělem Železného éry na Barrandově bude březen, ohlášený jako „nástup k pěti procentům." Nový management postupně prošel všechny formáty, které byly z velké části obměněny. Změny se také dotkly moderátorských postů, zrušeni byli hlasatelé. „Velmi intenzivně pracujeme na grafické podobě, která byla malinko opomíjena," zmínil Železný, podle kterého v budoucnu zmizí pořady typu Třicet případů majora Zemana. Ty Barrandov hodlá vysílat do 28. května, a to údajně pouze z ekonomických důvodů, aby využil zaplacený archiv z dob, kdy televize byla podle něj „spíše pleněna než budována".

„Plány máme bohaté, otázkou je, zda televize svým ekonomickým výkonem bude zakládat na tento rozvoj, nebo bude o malinko pomalejší, než bychom rádi viděli," uvedl s tím, že již nyní se pracuje na pořadech pro červen, ale také říjen a listopad.

Železný do čela TV Barrandov, kterou v loňském roce definitivně převzal majitel mediální skupiny Médeda Jaromír Soukup, nastoupil v listopadu. Od nabídky vlastníka k oboustranné dohodě podle něj uplynuly tři týdny. V současné době komunikaci se Soukupem popsal jako intenzivní, ale bez žádných dramatických třecích ploch. Hlavní spolupracovnici, šéfku programu Markétu Zahradníkovou považuje za kreativní osobu, která na funkci bohatě stačí. Jejího předchůdce Petra Lesáka zažil jen necelý měsíc a jeho výkon proto nechce posuzovat. Uvedl pouze, že některé formáty, které po něm zdědil, byly méně profesionální, než by čekal.

Železný do nástupu na Barrandov pracoval mimo jiné na vlastním projektu jakési nikové, specificky zaměřené televize, která by využívala zkušeností s fungováním sociálních sítí a nových forem komunikace. Před dvěma lety také prý dostal nabídky na rozjetí televizního projektu v Evropě, ale mimo ČR, které odmítl.

-čtk-