Newsweek po více než roce vyšel v tištěné podobě

pátek, 07. března 2014, 16:49 Aktuality, Tisk MediaGuru

Zpravodajský časopis Newsweek se v pátek 7. března vrátil v tištěné podobě poté, co od prosince 2012 vycházel jen online. Tištěný Newsweek se vrací několik měsíců poté, co jej koupila společnost IBT Media zaměřená na digitální média.

Newsweek přestal vycházet v tradiční podobě po 80 letech kvůli klesajícímu nákladu a především klesajícím výnosům z reklam. Nicméně jeho noví vlastníci se nyní rozhodli pro jiný obchodní model, který více spoléhá na příjmy z předplatného a méně na reklamu.

Šéf IBT Media Etienne Uzac stanici BBC řekl, že jeho společnost chce až 90 procent příjmů získávat z předplatného. Newsweek bude stát poměrně hodně – osm dolarů (asi 160 korun) za výtisk.

V prvním obnoveném tištěném čísle Newsweek přinesl jako hlavní tahák článek, podle něhož je zakladatelem internetové měny bitcoin Dorian Prentice Satoši Nakamoto z Kalifornie.

Obnovení tištěného Newsweeku je určitým překvapením - i proto, že IBT se zaměřuje hlavně na digitální média, uvedla BBC. Nicméně podle některých odborníků sice příjmy z reklamy na webu rostou, ale pomaleji, než většina firem čekala. Někteří vydavatelé tak zvažují tištěnou formu svých publikací jako možnost jak přitáhnout víc inzerce.

Uzac také připouští, že to byl jeden z klíčových faktorů při rozhodnutí o návratu k tisku. „Měli jsme pocit, že můžeme rozhodně víc chtít u tištěného produktu než u online publikace," uvedl Uzac.

Newsweek, který vyšel poprvé v únoru 1933, byl na vrcholu začátkem devadesátých let, kdy měl 3,3 milionu čtenářů. Stejně jako další časopisy se potýkal se stále většími ztrátami a jeho někdejší majitel, list The Washington Post, ho prodal za jeden dolar americkému obchodníkovi Sidneymu Harmanovi. Harman sloučil Newsweek s publikací The Daily Beast a pak jej loni prodal IBT Media za nezveřejněnou částku.

-čtk-