Poslanci zvolili členy do Rady ČT a dva do Rady ČRo

středa, 26. března 2014, 15:11 Aktuality, TV MediaGuru

Poslanecká sněmovna dnes zvolila šest nových kandidátů do Rady České televize, kteří obsadí šest uprázdněných míst. Do Rady Českého rozhlasu zatím poslanci zvolili dva kandidáty na tři volná místa, o dalším kandidátovi do rozhlasové rady rozhodnou v dalším kole volby ještě dnes. Oznámil to předseda sněmovní volební komise Martin Kolovratník (ANO).

Do Rady ČT poslanci zvolili redaktora ČRo Jana Bednáře, filosofa a publicistu Michaela Hausera, bývalého rektora Vysoké školy ekonomické Richarda Hindlse, novináře internetového deníku Referendum Vratislava Dostála, novináře Luboše Beniaka a bývalou poslankyni KSČM Ivanu Levou.

Do Rady Českého rozhlasu zvolili v prvním kole volby Jiřího Vejvodu a Hanu Dohnálkovou. Do druhého kola volby na zbývající místo v rozhlasové radě postupují Václav Chalupa a Miloš Rejchrt.

Do televizní rady se nedostal například někdejší mluvčí úřednické vlády Roman Prorok, který obdržel jen jeden hlas, ani Zdeňka Hůlová, která v minulosti v Radě ČT již zasedala. Nedostala se do ní ani novinářka Petra Procházková, které dalo hlas 82 poslanců.

Mediální analytik a pedagog Milan Šmíd míní, že noví členové mohou přinést jisté oživení, ovšem v rámci limitů stanovených zákonem. „Jako pozitivní vidím, že jde víceméně o osobnosti, které již mají nějaký veřejný profil," řekl ČTK. Poukázal zároveň na to, že šestice zvolená do Rady ČT je pravo-levá, podobně jako je rozdělený Parlament. Žádné radikální změny nicméně neočekává. „Základní struktura je daná a pokud dojde ke změnám, tak pouze postupným," dodal.

-čtk-