Obliba bezplatných TV archivů v ČR roste

čtvrtek, 24. dubna 2014, 11:55 Aktuality, Internet & Mobil, TV MediaGuru

Více než polovina Čechů využívá možnost sledovat své pořady v televizních archivech. Ale zatím spíše tehdy, pokud je tato služba zdarma. Placené služby doposud využívá 15 % dotazovaných, zájem o tuto službu do budoucna projevila až čtvrtina respondentů. Vyplynulo to z nezávislého průzkumu pro České Radiokomunikace pod názvem Digimonitor.

„Z výsledků našeho průzkumu je jasně patrné, že propojování světa televize a internetu je trend, který je na vzestupu,“ říká generální ředitel Českých Radiokomunikací Michal Čupa.

Jak vyplývá z výsledků Digimonitoru, 54 % dotazovaných sleduje pořady z televizních archivů. Preference českých diváků potvrzují zájem o tuzemskou televizní produkci a naznačují také rostoucí oblibu dokumentárních pořadů. V rámci online archivu by dotazovaní chtěli mít přístup hlavně k dokumentům o přírodě a také českým filmům a seriálům, shodně by si je přehrávalo 72 % respondentů.

 

 

Zdroj: Digimonitor

 

 

Většina Čechů preferuje přístup do online archivů zdarma (74,3 %). Ochotu platit poplatky kvůli sledování 1–2 typů pořadů projevilo 16,8 % dotazovaných, 9 % je ochotno platit za přístup k více typům pořadů. Sledování zdarma upřednostňují spíše ženy.

 

 

Zdroj: Digimonitor

 

 

Do pěti let je 40 % dotazovaných připraveno investovat do televize, která umožní připojení k internetu, a tím i sledování online TV archivu přímo na obrazovce. Celkem 22,8 % respondentů plánuje dokonce uskutečnit tuto koupi v horizontu maximálně 2 let, 17,8 % uvedlo rozmezí 3 až 5 let.

Příjmy českých vysílacích společností z Video on Demand(online videopůjčovna) a Catch-up TV (opožděné přehrávání) trvale rostou. Odhaduje se, že české vysílací společnosti budou v roce 2020 generovat až 15 % svých celkových příjmů z různých forem online vysílání.

-kch-