Cenu K. H. Borovského získal Martin Veselovský

čtvrtek, 22. května 2014, 11:55 Aktuality, Tisk MediaGuru

Novinářskou cenu Karla Havlíčka Borovského za rok 2013 dnes v Havlíčkově Brodě získal Martin Veselovský. Oborná porota v čele s Martinou Riebauerovou ho ocenila za bezkonkurenční úroveň rozhovorů v Dvaceti minutách Radiožurnálu a dlouhodobě vysokou kvalitu moderování v pořadu Události, komentáře České televize. Oznámila to Helena Hájková z pořádající Nadace Český literární fond.

Držiteli Novinářské křepelky, ceny pro novináře do 33 let věku, se stali Jan Kaliba z Českého rozhlasu a Ondřej Koutník z Lidových novin. Kaliba podle Hájkové oslovil porotu mimořádnou schopností hledat v životech sportovců lidský rozměr. Koutník byl oceněn za kvalitní práci se zdroji, vyhledávání nových témat a jejich odvážné zpracování. 

Letos podruhé udělila porota také Cenu Opus Vitae. Za celoživotní noblesní komentátorskou a reportérskou činnost, glosující zejména nelehký rozvoj Evropské unie a také našeho místa v ní, ji dostal Zdeněk Velíšek. 

Novinářské ceny uděluje správní rada nadace na návrh odborné poroty, v níž vedle Riebauerové letos zasedli Jan Bumba, Daniela Drtinová, Jan Šmíd, Jiří Pehe, Michal Komárek, Lukáš Jelínek, Libor Dvořák a Jaroslav Spurný. Hlavní novinářskou cenu nadace dotuje 50.000 korun. S Novinářskými křepelkami, které předává město Havlíčkův Brod a kraj Vysočina, je spojena symbolická částka 3333 korun. 

Nadace rozhoduje o výročních cenách za mimořádná díla umělecké, vědecké a novinářské tvorby. Novinářskou cenu udělila popatnácté, od roku 2000 v Havlíčkově Brodě. 

-čtk-