Novým předsedou FITES se stal Vadas

čtvrtek, 19. června 2014, 07:41 Aktuality, TV MediaGuru

Novým předsedou Českého filmového a televizního svazu (FITES) se stal dokumentarista Martin Vadas. Mezi svými devíti členy ho ve středu vybral výkonný výbor tohoto občanského sdružení tvůrčích audiovizuálních pracovníků. Místopředsedy svazu výbor zvolil scénáristu a režiséra Vlastimila Venclíka, režiséra a kameramana Jaroslava Černého a režiséra a producenta Ivana Biela.

Vadas ve funkci nahradil dokumentaristku Olgu Sommerovou, která z předsednického postu odstoupila letos v březnu. Kritizovala tehdy, že poslanci mezi členy rad Českého rozhlasu a České televize nezvolili nominanty svazu Vladimíra Justa a Jana Svačinu.

Šedesátiletý režisér, dokumentarista, kameraman a producent Martin Vadas v roce 1980 absolvoval obor filmový a televizní obraz na pražské FAMU, kde následujících 22 let působil jako pedagog katedry dokumentární tvorby. V roce 1992 byl šéfredaktorem redakce zpravodajství tehdejší Československé televize. Do jeho filmografie patří dokumenty Země bez hrdinů, země bez zločinců o odbojové činnosti skupiny bratří Mašínů nebo Pravdě podobný příběh Vladimíra Hučína. Natočil také dokumentární sérii Proces H o soudním procesu s Miladou Horákovou.

-čtk-