ČRo Plus by na VKV měla přejít v únoru či březnu

čtvrtek, 24. července 2014, 05:52 Aktuality, Rádio MediaGuru

Stanice mluveného slova Českého rozhlasu Plus by na velmi krátké vlny mohla přejít v únoru či březnu příštího roku. Záležet bude podle generálního ředitele Petera Duhana na osudu takzvané malé novely zákona o Českém rozhlasu v Parlamentu. Pokrytí v tomto pásmu by poté mohlo být kolem 40 procent obyvatel.

Přechodu stanice bude kromě schválení novely předcházet i optimalizace rozhlasové sítě. „Pro tuto stanici budeme muset vytvořit síť vysílačů, kterou máme k dispozici, ale vysílají na ní jiné stanice,“ řekl Duhan. Stanice by poté mohla být dostupná na velmi krátkých vlnách pro 40 procent populace, odhadl.

S rozšířením příjmu stanice rozhlas plánuje také některé programové změny, které ale zatím nechce blíže specifikovat. „VKV vyžaduje program v jiném tempu, než je tomu dosud na středních vlnách. Dojde proto k programovému posílení,“ poznamenal šéf rozhlasu s tím, že v první fázi má Plus vysílat 16 až 18 hodin denně s cílem rozšířit jej na 24 hodin denně. Stanice by mohla jít podobnou cestou jako například francouzská stanice France Info, naznačil Duhan.

ČRo Plus vznikl v loňském roce sloučením tehdejších samostatných stanic ČRo Česko, ČRo 6 a ČRo Leonardo. Stanice posluchačům kromě zpravodajství přináší náročnější publicistiku a vzdělávací pořady hlavně v oblasti vědy.

V současné době Plus na VKV vysílá pouze v Praze a okolí, a to v dopoledním a odpoledním bloku. Dále je šířeno v digitálních sítích a v pásmu středních vln od 16:00 do 24:00. Letos byly náklady na ČRo Plus téměř dvě procenta celkového rozpočtu rozhlasu.

-čtk-