ČRo Plus má vládní souhlas s rozšířením do VKV

středa, 09. července 2014, 04:39 Aktuality, Rádio MediaGuru

Vláda podle zdrojů ČTK schválila novelu zákona, která má umožnit rozšíření příjmu stanice ČRo Plus na velmi krátkých vlnách. Podle návrhu ministerstva kultury by stanici v tomto pásmu mohlo naladit až 80 procent obyvatelstva. Norma rovněž pro program mluveného slova zakotvuje zákaz zařazování reklamy a teleshoppingu.

Hlavním účelem novely je umožnit rozšíření příjmu ČRo Plus na velmi krátkých vlnách. V současné době v tomto pásmu vysílá pouze v Praze a okolí, a to v dopoledním a odpoledním bloku. Po celý den je pak šířeno v digitálních sítích a v pásmu středních vln od 16:00 do 24:00. Stávající celoplošné šíření programu na středních vlnách a prostřednictvím jiných digitálních sítí zůstává nedotčeno.

Připojeným návrhem se napravují také některé legislativně technické nedostatky, mimo jiné se mění termín předkládání Výroční zprávy Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Poslanecké sněmovně. Ministerstvo kultury při předložení materiálu uvedlo, že z navrhované právní úpravy neplynou žádné nároky na státní rozpočet ani ostatní veřejné rozpočty.

ČRo Plus vznikl v loňském roce sloučením tehdejších samostatných stanic ČRo Česko, ČRo 6 a ČRo Leonardo. Stanice posluchačům kromě zpravodajství přináší náročnější publicistiku a vzdělávací pořady hlavně v oblasti vědy.

Český rozhlas v současnosti reprezentuje osm celoplošných stanic, z toho Radiožurnál, Dvojka a Vltava jsou vysílané především analogově v pásmu VKV, dalších pět stanic je šířeno jinou cestou. Vedle toho ČRo vysílá 13 regionálních stanic.

-čtk-