Regulaci OOH reklamy znovu řešila pražská rada

úterý, 16. září 2014, 19:29 Aktuality, Outdoor MediaGuru

Pražští politici v úterý znovu debatovali o nových stavebních předpisech, které kvůli regulaci reklamy několik dnů vzbuzují v metropoli silné emoce. Náměstek primátora a šéf pražské Jiří Vávra (TOP 09) na jednání rady navrhl odložení účinnosti předpisů do roku 2016. Návrh neprošel. Rada se jím bude znovu zabývat za týden. Zjistila ČTK od zdroje z jednání. Předsednictvo TOP 09 se přitom dopoledne v reakci na reklamní lobby nechalo slyšet, že se „vedení města nedá koupit ani zastrašit“. Předpisy, které v souladu se zákonem nedávno schválila jednobarevná rada TOP 09, mimo jiné zakazují výstavbu nových reklamních ploch větších než 6 m2, v památkové zóně větší než 4 m2. Stávající velkoformátové reklamní plochy, které jsou většinou povoleny jako dočasné stavby, by v budoucnu již nedostaly povolení.

Po silné protestní kampani Okradená Praha, za kterou stojí Svaz provozovatelů venkovní reklamy, jehož vznik iniciovala skupina BigBoard, téma minulý týden otevřeli zastupitelé. Zastupitelé nakonec odhlasovali výzvu radě, v níž jí stejně jako tento týden vyzvali k odkladu účinnosti předpisů.

V pondělí 15. září společnost BigBoard oznámila, že předpisy jsou pro ni likvidační. Pokud vstoupí v platnost, zváží arbitráž, v níž bude žádat miliardu korun.

Primátor Tomáš Hudeček (TOP 09) v reakci na to ČTK řekl, že si za vyhláškou stojí. Arbitráže se neobává. „Naplňujeme novelu stavebního zákona, podle níž musíme aktualizovat vyhlášku, která slouží rozvoji města,“ řekl a dodal: „Navíc reklama do centra prostě nepatří.“ Předpisy podle něj v horizontu deseti let ušetří Praze desítky miliard, mimo jiné při stavbě infrastruktury.

Za pražskou TOP 09 se dnes postavilo celostátní vedení strany. „Snaha pražských politiků výrazně omezit přebujelou reklamu v metropoli narazila na soukromé obchodní zájmy,“ uvedlo v tiskové zprávě. „Zaslepení billboardových ploch TOP 09 je nejlepším důkazem, že se současné vedení města nedá koupit ani zastrašit,“ doplnili členové v reakci na přelepení volebních billboardů strany na nosičích skupiny BigBoard.

-čtk-