RRTV pokutuje Lagardere 200 tis. Kč za stanici BBC

středa, 03. září 2014, 07:40 Aktuality, Rádio MediaGuru

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) uložila pokutu 200.000 korun společnosti BBC Radiocom, která provozuje vysílání české BBC. Rozhlasová stanice se podle rady provinila tím, že do vysílání vkládala hudbu v rozporu s licenčními podmínkami. ČTK to řekl její předseda Ivan Krejčí. Pro BBC Radiocom, která patří do mediální skupiny Lagardere, je to již druhá pokuta za porušení licenčních podmínek.

"Tato pokuta je za vkládání hudby, které rovněž znamenalo porušení licenčních podmínek. Výše pokuty je 200.000," řekl Krejčí.

Rada s provozovatelem stanice v tomto případě zahájila správní řízení loni v říjnu. Tehdy upozornila na to, že z licenčních podmínek vyplývá, že v dopoledním a odpoledním bloku stanice může vysílat pouze zpravodajství, publicistiku, vzdělávání, sport či zábavu. Firma Lagardère Active ČR se tehdy bránila tím, že hudbu považuje za součást zpravodajských a informačních rádií, a nevidí proto důvod, proč by nemohla být i na BBC.

Pro rozhlasovou společnost je to letos již druhá pokuta za porušení licenčních podmínek. V prvním případě rada uložila stotisícikorunovou sankci za to, že rozhlasová stanice BBC přestala do programu zařazovat bloky dodávané Českým rozhlasem. Stížnost společnosti proti této pokutě následně zamítl Městský soud v Praze, firma proto podala takzvanou kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu. "Pokud by čistě teoreticky odvolací soud potvrdil verdikt Městského soudu, což si nemyslíme, budeme hledat takový model vysílání, který by vyhověl podmínce a zajistil možnost komercializace," uvedla již dříve mluvčí Lagardere Radka Pilzová. 

Společnost BBC Radiocom s Českým rozhlasem spolupracovala až do loňského převzetí firmou Lagardere Active ČR. Od té doby se rozhlas snažil proti tomuto kroku vystupovat, mimo jiné trval na podmínce vysílat v rámci BBC dopoledne a odpoledne bloky dodávané právě Českým rozhlasem. Lagardere naopak začal využívat vlastní materiály připravované v rámci projektu Zet, což podle něj zákon i licenční podmínky umožňují.

-čtk-