Sněmovní výbor posuzuje střet zájmů mediálních radní

úterý, 02. září 2014, 13:46 Aktuality, Rádio, TV MediaGuru

Sněmovní volební výbor se zabývá případným střetem zájmů člena Rady Českého rozhlasu Ivana Vodochodského a členky Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) Jany Kasalové. Poslanci si chtějí oba pozvat na mimořádné zasedání volebního výboru, zároveň si nechají zpracovat právní analýzu. Sněmovní volební výbor se dnes rovněž věnoval způsobu odměňování generálního ředitele České televize Petra Dvořáka.

Poslanec Martin Kolovratník (ANO) upozornil na případný střet zájmů u Vodochodského. „Mám podezření, že tento pán porušuje zákon o Českém rozhlasu,“ uvedl poslanec. V rozporu s jeho členstvím v rozhlasové radě je podle Kolovratníka zejména působení pro soukromá média, především moderování pořadu na Frekvenci 1, která je konkurencí Českého rozhlasu. Vodochodský je podle Kolovratníka rovněž v zastupitelstvu Hradce Králové a kraje, což je podle něj také v rozporu se zákonem.

Vodochodský ČTK sdělil, že ve svém případě střet zájmů nevidí. „Je to nesmysl,“ uvedl radní, podle kterého se okruh jeho aktivit od jeho kandidatury do rady nijak nezměnil. Moderování v rádiu podle něj nepředstavuje mediální podnikání, jak o něm mluví zákon, neboť on není nijak spojen s vlastnictvím firmy. „To by v radě pomalu nemohl sedět vůbec nikdo,“ poukázal na pracovní angažmá dalších členů. Problém nevidí ani v působení v zastupitelstvu, protože není takzvaným uvolněným členem, který za svou práci pobírá odměnu. K této otázce má Vodochodský k dispozici vlastní právní analýzu.

Podobné připomínky mají poslanci k člence RRTV Kasalové, zejména kvůli jejímu podnikání v médiích. Členové obou rad budou pozvání na příští zasedání volebního výboru, aby se k těmto informacím mohli vyjádřit. Vyjádření obou radních ČTK shání.

Poslanci v rozpravě připustili, že o podnikání obou osob se mluvilo již při jejich letošním dosazení do kontrolních orgánů. Radní ale podle poslanců při svém zvolení deklarovali, že se jednání, které je v rozporu se zákonem, zdrží. Poslanci chtějí svá podezření prověřit, doporučení Sněmovně k případnému odvolání by mohlo podle Kolovratníka přijít až na základě usnesení výboru.

-čtk-