Zeman: Nákup médií je ekonomickou operací

čtvrtek, 16. října 2014, 06:18 Aktuality MediaGuru

Prezident Miloš Zeman nákup médií považuje za normální ekonomickou operaci, která má vést k zisku podnikatelů. Řekl to ČTK v souvislosti s nákupem polovičního podílu ve slovenském vydavatelství Petit Press slovenskou firmou Namav s finanční podporou investiční skupiny Penta. Petit Press kromě jiného vydává celostátní list Sme, jehož redaktoři se proti nákupu postavili, kteří se obávají o svobodu slova.

"Slovenský deník SME znám velmi málo, a to málo, co o něm vím, mě rozhodně neopravňuje k hodnocení jako řekněme úspěšného, nebo řekněme objektivního, deníku," poznamenal Zeman. Každá podnikatelská skupina chce ale podle něj především vydělávat a chce, aby média přinášela hlavně zisk. "Nevím o tom, že by Penta měla bezprostřední politické ambice," řekl Zeman.

Média podle něj mohou být zajímavým zdrojem zisku. Dokladem toho je podle něj v Česku Blesk nebo Právo, zatímco mediální "impérium" Zdeňka Bakala se podle něj potácí v dluzích a ve ztrátě.

"Čili dívejme se na nákup médií jako na normální ekonomickou operaci, která má vést k zisku," poznamenal Zeman. "Ostatně pokud vím, redaktoři deníku Sme se dnes rozhodli založit nový deník. Bůh jim pomáhej," dodal prezident.

Redaktoři Sme se proti Pentě postavili s tím, že deník "vznikl z touhy po svobodě", zatímco příběh Penty je prý zcela odlišný. "Oni nekonají z touhy po svobodě, oni svobodu jen využili a díky ní získávají peníze a moc," uvedli novináři Sme. Část z nich proto založila nový deník.

-čtk-