Rádio Retro odvysílá dosud neznámé nahrávky

sobota, 15. listopadu 2014, 08:58 Aktuality, Rádio MediaGuru

V sobotu 15. listopadu spustí Český rozhlas tematický internetový stream, který připomíná 25. výročí pádu totality. Sametové Rádio Retro nabídne výběr 44 hodin archivních nahrávek. Součástí budou i unikátní a dosud nezveřejněné záznamy z demonstrací na pražském Václavském náměstí. Vedle dobových snímků přinese Rádio Retro také současné vzpomínky některých aktérů tehdejšího vysílání.

„Dosud nezveřejněné a neznámé nahrávky protestů na Václavském náměstí z 23., 24., 27. listopadu a 4. prosince dal Českému rozhlasu k dispozici pan Jaroslav Zelinger, který tehdy pomáhal při demonstracích jako zvukař,“ uvedl ředitel programového centra Ondřej Nováček. Nahrávky obsahují kromě jiného společně zpívanou hymnu v podání Karla Kryla s Karlem Gottem či Hany Zagorové s Martou Kubišovou.

Téměř dvoudenní smyčka Sametového Rádia Retro mapuje dění v Československu po 17. listopadu 1989, a to až do konce roku 1990. Program je řazen chronologicky a je tedy vlastně kronikou prvních týdnů a měsíců polistopadového vývoje. Připomene generální stávku, volbu Václava Havla prezidentem republiky, návštěvu papeže Jana Pavla II. v Československu, první svobodné volby či vznik Hovorů v Lánech.

Součástí vysílání bude nejen zpravodajství pražského rozhlasu, ale také Svobodné Evropy, Hlasu Ameriky nebo BBC. Sametové Rádio Retro nabídne nahrávky rozhovorů s mnoha osobnostmi, které po roce 1968 nesměly veřejně vystupovat, jako byl například Karel Kyncl, A. J. Liehm, Arnošt Lustig, manželé Škvorečtí, Pavel Landovský, Jiří Hanzelka nebo Pavel Tigrid.

Sametové Rádio Retro je možné poslouchat na webu www.znovu89.cz a v digitálním vysílání DAB. Projektem Znovu 89 Český rozhlas den po dni připomíná dění z roku 1989, a to jak na sociálních sítích a webu, tak ve svém vysílání.

-kch-