Remunda využil v kampani proti chudobě mystifikace

čtvrtek, 29. ledna 2015, 16:00 Aktuality, Reklama MediaGuru

Reportáž bangladéšské televize o demolici prostějovské textilky a zřícení fabriky na výrobu oblečení známých značek v komplexu Rana Plaza v Dháce, při němž předloni zahynulo přes tisíc lidí, je ve skutečnosti součástí kampaně organizace Česko proti chudobě. Jejím cílem je upozornit na extrémní chudobu a špatné pracovní podmínky v zemích třetího světa.

„Je to přátelská mystifikace. Jediný mystifikační prvek je ten, že reportáž nenatočila bangladéšská televize, ale vyrobili jsme ji my. Všechny informace v reportáži jsou ale pravdivé,“ řekl režisér reportáže Filip Remunda, který je mimo jiné podepsán pod mystifikačním dokumentem Český sen.

V komplexu Rana Plaza v Savaru poblíž metropole Dháka pracovaly hlavně ženy. Šily tam oblečení pro známé značky a obchodní řetězce. Osmipodlažní budova se zřítila 24. dubna 2013 ráno. V troskách zemřelo 1129 lidí, zachránit se podařilo kolem 2500 osob. Tragédii se dalo zabránit, kdyby šéfové dílen brali vážně upozornění na trhliny ve zdech a varování. Demolice výrobních hal zkrachovalé oděvní firmy OP Prostějov se konala loni v červnu. Obě události filmaři ve své mystifikační reportáži spojili. Moderátoři neexistující bangladéšské televize si ve zprávách kladou otázku, zda tradiční českou fabriku nezlikvidovala konkurence levné pracovní síly z Bangladéše. Mnohé tamní šičky si za den vydělají i méně než euro (28 korun). V reportáži televiznímu štábu odpovídal i prostějovský radní Pavel Smetana. O tom, že se zapojil do mystifikace, se dozvěděl až po odhalení mystifikace.

„Svět je příliš malý na to, abychom si mysleli, že jsou věci daleko a nebudou se nás týkat. Pokud se nám něco nelíbí, tak s tím musíme začít dělat něco tady,“ řekl jeden z organizátorů kampaně Tomáš Tožička. Podle pořadatelů by se lidé měli zajímat o to, odkud výrobek pochází a jak vznikl. Tlačit by měli také na politiky, aby přispěli ke zlepšení pracovních podmínek.

Na kampani Česko proti chudobě se podílí koalice, jejímiž členy jsou neziskové organizace, vysoké školy i instituce. Letošní program obsahuje setkání, výstavy, koncerty či happeningy.

-čtk-