Sněmovna podpořila omezení volební reklamy

pátek, 23. ledna 2015, 10:18 Aktuality, Reklama MediaGuru

Sněmovna v prvním kole podpořila novelu, která mimo jiné umožní postihovat anonymní volební reklamu. Současně novela převádí dozor nad reklamou na potraviny z krajských živnostenských úřadů na Státní zemědělskou a potravinářskou inspekci. Poslanci dnes rozhodli o tom, že před dalším schvalováním normu projedná sněmovní volební výbor.

V případě volební reklamy přišlo ministerstvo průmyslu a obchodu se zákazem anonymního oznámení místo anonymní reklamy. Toto ustanovení je podle ministerstva v praxi téměř nepoužitelné a nepostižitelné. Problém byl v pojmu reklama, který se týká podnikatelské činnosti. Nově by tak mělo být zakázáno „šíření anonymního oznámení týkajícího se voleb v době od vyhlášení voleb do ukončení hlasování“. Porušení by mohlo být pokutováno až dvěma miliony korun.

Předseda tohoto výboru Martin Komárek (ANO) se pozastavil nad tím, že novela má odkazem na nové předpisy EU nahradit v zákoně formulace, které zakazují reklamu založenou na podprahovém vnímání nebo se týkají dětí a mladistvých. „Mám určitou pochybnost, zda bude nová úprava dobře fungovat,“ uvedl Komárek pro média.

Novela by měla upravit i některé druhy podnikání, například při šíření reklamy na nepovolené nebo neoznámené loterie. Norma rovněž omezuje regulaci reklamy pro činnost v pohřebnictví.

-čtk-