Tendr na Klasu za 300 mil. vypíše stát v půlce března

pátek, 27. února 2015, 08:04 Aktuality, Reklama MediaGuru

Zakázku na propagaci značky Klasa vypíše stát okolo 15. března. Cena tendru rozděleného na čtyři menší části má včetně dvacetiprocentní opce dosáhnout 298 milionů korun bez daně z přidané hodnoty. ČTK to dnes řekl mluvčí ministerstva zemědělství (MZe) Hynek Jordán. Zhruba o tři týdny později, tedy začátkem dubna bude vypsána i dvouletá zakázka na propagaci Regionální potraviny za 57 milionů korun.

Nový koncept zadávání zakázek představil úřad potencionálním uchazečům ve středu na předběžné konzultaci. Podle Jordána se jí zúčastnili zástupci zhruba 35 různých firem. Zástupci Státního zemědělského intervenčního fondu zde možným soutěžícím podmínku tendru včetně specifikace jednotlivých výběrových kritérií podrobně popsali.

Obě zakázky měly být původně vypsány již dříve a měly se týkat celých let 2015 a 2016. Svůj záměr ministerstvo nyní mírně upravilo a podle Jordána zakázky potrvají po dva roky od podpisu smluv.

V předchozích letech byly oba zakázky zadávány jako dva velké tendry. Letos se nově rozdělí na strategickou a kreativní část, realizační část a část zahrnující mediální plánování a mediální nákup. Propagaci v médiích hodlá ministerstvo nově nakupovat napřímo u jejich majitelů, v minulosti nákup zprostředkovávaly agentury. Poslední část zakázky, o níž se bude soutěžit, bude zajištění propagace značek na veletrzích a výstavách. Rozdělení zakázek má podle ministerstva usnadnit účast většímu počtu firem. Má také umožnit státu lépe kontrolovat, co pro něj za nemalé finanční prostředky firmy zajišťují.

Výběr vítěze tendru na propagaci Klasy v posledních letech provázely pravidelně komplikace. Výběrové řízení, podle něhož měla být Klasa propagována loni, fond definitivně zrušil začátkem prosince 2014. Účel smlouvy již nešlo naplnit, zdůvodnil fond své rozhodnutí. Veřejnou zakázku v předpokládané hodnotě 158 milionů korun vypsanou v srpnu 2013 původně vyhrály společnosti McCann-Erickson Prague a International Advertising Agency. Soutěž následně zrušil antimonopolní úřad. Nového vítěze se již fondu vybrat nepodařilo.

Až doposud byla zakázka vypisována na jeden rok. Prodloužení její doby na dva roky má podle dřívějšího vyjádření ministra zemědělství Mariana Jurečky podobným komplikacím zabránit.

Reklamní kampaně v resortu ministerstva zemědělství čelí dlouhodobé kritice. Kritizoval ji například loňský protokol z prověrky Nejvyššího kontrolního úřadu. MZe, SZIF a Vinařský fond podle ní vydaly na kampaně podporující potraviny a víno za šest let 1,5 miliardy korun, aniž by zjišťovaly přínos kampaní. V některých tendrech byl prý porušen zákon o veřejných zakázkách. Podle ministerstva se pochybení vztahují k předchozím vedením resortu. Deník Mladá fronta Dnes koncem loňského srpna upozornil, že například v letech 2012 a 2013 skončila část peněz na propagaci Klasy v médiích a firmách okolo stíhaného podnikatele Františka Savova.

-čtk-