ÚOHS prověřuje předpisy a smlouvu s JCDecaux

čtvrtek, 19. února 2015, 15:11 Aktuality, Outdoor MediaGuru

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) na základě podnětu prošetřuje pražské stavební předpisy a letitou smlouvu týkající se městského mobiliáře. Tu Praha v minulosti uzavřela s francouzskou společností JCDecaux. ČTK to zjistila z dopisu, který ÚOHS minulý týden adresoval pražské primátorce Adrianě Krnáčové (ANO). V uplynulých měsících se v Praze kolem stavebních předpisů a z nich vyplývající regulace reklamy odehrála bouřlivá debata.

"Smlouvou s JCDecaux se budeme v nejbližší době zabývat, seznámíme se s již existujícím právním posudkem a přijmeme příslušná opatření," řekla na dotaz ČTK Krnáčová. Zároveň doufá, že nové stavební předpisy vejdou co nejdříve v účinnost.

Pražské stavební předpisy kvůli výtkám v lednu zrušilo ministerstvo pro místní rozvoj. Rada nakonec po několika odkladech tento týden schválila dvě novely předpisů. Dočasná novela má začít platit zhruba za dva měsíce.

Dopis ÚOHS přišel na magistrát v době, kdy pražská koalice řešila toto téma v rámci dohodovacího řízení. Z textu vyplývá, že antimonopolní úřad prověřuje podezření z porušení hospodářské soutěže v oblasti venkovní reklamy. Praha se dle jeho zjištění mohla dopustit omezení volné soutěže.

Pražské stavební předpisy jsou prováděcím předpisem ke stavebnímu zákonu. Billboardová lobby na protest proti předpisům vyvolala loni silnou mediální kampaň. Nesouhlasí totiž s regulací reklamy, kterou předpisy přinášely. Narážela přitom i na dlouholetou smlouvu Prahy s JCDecaux, která prý na poli reklamy znevýhodňuje konkurenty. Architekti a developeři naopak změnu přivítali. V lednu se kvůli předpisům demonstrovalo a začala se o ně zajímat policie.

-čtk-