Evropská komise zkoumá maďarskou daň z reklamy

čtvrtek, 12. března 2015, 12:14 Aktuality, Reklama MediaGuru

Evropská komise začala podrobně prověřovat, zda maďarský zákon o zdanění příjmů z mediální reklamy neporušuje evropská pravidla o státní pomoci. Komise to uvedla v tiskové zprávě. Rozhodla také, že Budapešť nemůže zákonem stanovenou progresivní míru zdanění uplatňovat do té doby, než bude šetření uzavřeno.

Loni v létě Maďarsko přijalo zákon, který počítá s různě vysokým zdaněním médií stanoveným podle výše jejich reklamního obratu. Zatímco malých společností se tedy v zásadě netýká, velké firmy může postihnout až ve výši 50 procent. Vláda krok zdůvodňovala snahou udržet deficit pod třemi procenty hrubého domácího produktu, kritici ale mluvili o snaze dostat z trhu nepohodlná média, včetně významného rozhlasového a televizního koncernu RTL. 

Komise nyní prošetřuje, zda požadavek až padesátiprocentní daně nemůže výběrově zvýhodňovat některé mediální společnosti, a tím porušovat evropská pravidla o státní pomoci.

Komisařka odpovědná za hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová v tiskové zprávě připomněla, že rovné podmínky jsou pro mediální trh v Evropě velmi důležité. "Mnoho médií je při financování své činnosti na reklamě závislých. Vítám signály maďarské vlády, že v zákoně chce učinit změny," prohlásila eurokomisařka.

Daňová progrese založená na velikosti obratu může velké společnosti s velkým množstvím reklamy znevýhodňovat - na rozdíl od progresivní daně odvozené například od zisku z reklamy, uvedla komise v tiskové zprávě. "Maďarské úřady dosud nepředložily objektivní zdůvodnění," dodala.

Komise také zdůraznila, že nezpochybňuje právo Maďarska určovat si podobu či míru zdanění. "Komise nicméně musí prověřit, zda taková daň neznamenaná pro některé společnosti výběrovou výhodu nad jejich konkurenty," stojí v tiskové zprávě.

-čtk-