Veleba chce zvýšit podíl regionálního vysílání ČT

pátek, 13. března 2015, 12:29 Aktuality, TV MediaGuru

Senátor a předseda Strany práv občanů Jan Veleba chce v Senátu předložit další novelu zákona o České televizi, která spočívá ve zvýšení podílu regionálních studií na vysílání. V současnosti je povinný podíl brněnského a ostravského studia na vysílání 20 procent, Veleba jej chce zvýšit o polovinu, tedy na 30 procent. Návrh odůvodňuje větším zapojením umělců a tvůrců z moravských regionů, řekl dnes na tiskové konferenci. Stanovisko televize ČTK zjišťuje.

Veleba, jenž na návrhu spolupracoval s právníkem Zdeňkem Koudelkou, tak navazuje na svůj měsíc starý návrh, který by novelizoval placení televizních poplatků. Tuto novelu by měl během března senát projednat a případně poslat do poslanecké sněmovny.

"Předchozí novela vzbudila vášně a averzi vůči mě, což mě donutilo přemýšlet se Zdeňkem Koudelkou dál. Současný vysílací poměr je pro regionální studia nevýhodný. Z Prahy se vysílá 80 procent, z Brna a Ostravy dohromady 20 procent, přestože na Moravě žije 40 procent obyvatel. Proto si nemyslím, že by byl současný návrh příliš revoluční," poznamenal Veleba.

Představitelé kulturních institucí v moravských regionech prý tento návrh vítají. "Nahlas se to ale bojí říci, protože by jim z Prahy stopla Česká televize současné projekty, nebo by už nedostali další. Je smutné, že musí mluvit jinak v soukromí a jinak veřejně," řekl Koudelka, který připomněl, že před televizní krizí na začátku roku 2001 měla regionální studia přidělených každé jen pět procent. "Peníze, která ČT od občanů dostává, by se měly rozložit rovnoměrně na území celého státu," doplnil.

Veleba uvedl, že se neradil s žádnými mediálními odborníky. "Mám však nějaké teoretické základy. Když jsem studoval na filozofické fakultě Masarykovy univerzity, dělali jsme kulturu," řekl Veleba. Vzhledem k rychlosti, s jakou chtěl novelu připravit, si zatím nedomlouval ani podporu u senátorů, stejně tak nediskutoval s lidmi z regionálních televizních studií. Podle něj by byli sami proti sobě, kdyby novelu odmítali. Předpokládá, že najde podporu i v senátu a ve sněmovně vzhledem k tomu, že většina osazenstva je mimopražská. Chtěl by, aby novela nabyla účinnosti 1. ledna příštího roku. "Znamenalo by to rozvoj regionálních studií. Kdo vnímá Českou televizi jako Kavčí hory, může to brát jako útok na sebe. Kdo ji vnímá jako celostátní instituci, tak to musí chápat pozitivně," míní Veleba.

-čtk-