Prodaný náklad deníku Sme klesl v Q1 o pětinu

středa, 13. května 2015, 11:58 Aktuality, Slovensko, Tisk MediaGuru

Zájem Slováků o nákup papírového vydání novin dosáhl v prvním čtvrtletí dlouhodobého minima. Prodaný náklad celostátních deníků bez zohlednění výsledků nového listu Denník N klesl oproti minulému roku asi o desetinu. Vyplývá to z údajů Kanceláře pro ověřování nákladů tisku ABC SR a vydavatelství.

Průměrný denní prodej pěti celostátních listů na pětimilionovém Slovensku dosáhl v prvním čtvrtletí asi 228 000 výtisků. Oproti stejnému období loni to představuje snížení o 10,8 procenta. Ještě před šesti lety tyto deníky prodaly více než 340 000 výtisků denně.

Pokles prodaného nákladu v prvním letošním čtvrtletí zaznamenaly všechny deníky s výjimkou listu Hospodárske noviny (nárůst o pět procent na přibližně 12 700 výtisků denně), jehož vydavatele v minulosti ovládl Agrofert Holding nynějšího českého ministra financí Andreje Babiše.

Tradičně největší zájem měli obyvatelé Slovenska o bulvární deník Nový čas. Jeho denní prodej dosáhl ve sledovaném období v průměru zhruba 95 700 výtisků, což bylo o 8,2 procenta méně než loni.

Na druhém místě v žebříčku prodaného nákladu skončil list Pravda a za ním deník Plus Jeden deň. O více než pětinu klesl prodaný náklad v prvním letošním čtvrtletí deníku Sme. Propad prodeje zaznamenalo Sme už na konci minulého roku, když část jeho redaktorů podala výpověď na protest proti tomu, že se ve vydavateli tohoto listu angažuje finanční skupina Penta. Redaktoři po odchodu ze Sme začali letos vydávat vlastní list pod názvem Denník N, který podle šéfa svého vydavatele Lukáše Fily prodal v dubnu předplatitelům a na stáncích v průměru 5 400 kusů novin denně.

Prodaný náklad slovenského tisku nezahrnuje čísla o prodeji digitální verze novin, které nabízí několik vydavatelství. Například Denník N má podle svého vydavatele celkem 10 400 předplatitelů. Čtenáři listu se mohou rozhodnout, zda si předplatí jen přístup k webovému obsahu deníku, anebo spolu s tím i papírové vydání novin.

-čtk-