Soud odmítl stížnost Bauerů ve sporu s Vondráčkovou

pondělí, 18. května 2015, 16:08 Aktuality, Tisk MediaGuru

Vydavatelství Bauer Media neuspělo s ústavní stížností proti verdiktu, podle kterého muselo zaplatit symbolické částky Heleně Vondráčkové a Martinu Michalovi za využití jejich tváří v televizní reklamně na své časopisy. Vondráčkové justice přiznala 10 000 korun, jejímu manželovi a manažerovi Michalovi 1 000 korun. Symbolické částky sotva mohou představovat zásah do práv vydavatelství, uvedl Ústavní soud v usnesení, které v pondělí zpřístupnil ve své databázi.

Žalobu kvůli údajnému bezdůvodnému obohacení podali Vondráčková s Michalem v roce 2007. Po vydavatelství a mediální agentuře žádali dohromady téměř čtyři miliony korun. Vadilo jim užití jejich tváří a jmen v televizních spotech propagujících časopisy Pestrý svět a Rytmus života.

Justice žalobě zprvu nevyhověla, v roce 2011 však Nejvyšší soud rozhodl, že se vydavatelství skutečně bezdůvodně obohatilo na úkor obou známých osobností, a to zvláště vzhledem k počtu reklam i způsobu jejich zpracování. NS ale nerozhodl o konkrétní výši náhrady a vrátil spor na začátek.

Obvodní soud pro Prahu 5 se pak kauzou znovu zabýval, vyžádal si například znalecký posudek z oboru reklamy a marketingu. Nakonec přiznal Vondráčkové s Michalem jen symbolické částky. Dospěl totiž k závěru, že zveřejňování tváří a jmen atraktivních osobností showbyznysu představuje současně propagaci jich samotných, tedy z této inzerce vlastně sami profitují.

Vydavatelství Bauer Media přesto napadlo pravomocný verdikt ústavní stížností. Polemizuje zejména s klíčovým rozhodnutím Nejvyššího soudu, které prý v důsledku bezdůvodně omezuje její možnosti informovat o obsahu časopisů. Vydavatelství v tom spatřuje zásah do práva na svobodu projevu a svobodné vyhledávání a šíření informací, stejně jako práva svobodně podnikat. Ústavní soudci ale nenašli důvod k zásahu, v závěrech justice nezjistili nic „extrémního, nelogického či zásadně nespravedlivého“.

Vondráčková s Michalem patří k nejčastějším kritikům českého bulváru, s nímž vedou se střídavými úspěchy řadu soudních sporů. Právě vůči vydavatelství Bauer Media podali zřejmě nejvíce žalob.

-čtk-