ČRa otestují živé vysílání s kodekem HEVC

úterý, 02. června 2015, 10:58 Aktuality, TV MediaGuru

České Radiokomunikace (ČRa) spouští 3. června v 10:00 jako první ve střední Evropě zkušební živé vysílání ve formátu DVB-T2 s kodekem HEVC. V pilotním vysílání jsou zařazeny tři programy: ČT Sport HD, TV Nova a TV Prima.

Pilotní testy jsou nutné pro ověření vysílacích parametrů pro vysílání v nástupnickém standardu DVB-T2 s využitím kodeku HEVC, na které se ČRa ve spolupráci s televizními stanicemi připravují. „Přechod na vysílání v DVB-T2 standardu je předpokladem pro budoucí rozvoj tuzemského televizního vysílání, které umožní vysílání v HD kvalitě a propojení TV vysílání s internetovými službami. Otázkou není, zda k němu dojde, ale kdy a jakým způsobem bude přechod proveden,“ říká Martin Gebauer, generální ředitel ČRa.

České Radiokomunikace provádějí experimentální vysílání DVB-T2 ze Žižkovského vysílače na kanálu č. 50 prostřednictvím kodeku HEVC (High Efficiency Video Coding). Ten je nástupcem kodeků MPEG-2 a MPEG-4. Součástí testování je také ověřování kompatibility vysílání s televizními přijímači.. Nový vysílací standard DVB-T2 a kódování HEVC má zvýšit přenosovou kapacitu vysílacích sít a umožnit tím mimo jiné i vysílání televizního obsahu v HD kvalitě.

Experimentální vysílání je plánováno do 28. února 2016 a nemá žádný vliv na stávající rozsah pozemního DVB-T vysílání.

-mav-