Novým předsedou Rady ČT je Jan Bednář

čtvrtek, 18. června 2015, 05:58 Aktuality, TV MediaGuru

Předsedou Rady České televize se stal dosavadní místopředseda Jan Bednář. V čele kontrolního orgánu nahradil Jaroslava Dědiče, který funkci neobhajoval. Rada o tom rozhodla na středečním zasedání. Dědiče zvolila místopředsedou na místo uvolněné po Bednářovi.

Bednář byl jediným kandidátem. Jako jednu z hlavních priorit vedle kontroly činnosti a hospodaření České televize označil její nestranné zpravodajství a publicistiku. "Ta nestrannost je naprosto klíčová. Je to něco, co televize veřejné služby musí plnit, i když to není lehký úkol," uvedl Bednář, který po uplynutí mandátu předchozího předsedy radu vedl z pozice místopředsedy. V hlasování získal 12 ze 14 hlasů.

Dvaašedesátiletý Bednář má za sebou novinářskou zkušenost z redakcí Českého rozhlasu, Rádia Svobodná Evropa či BBC. V letech 1992 a 1993 působil rovněž v kanceláři prezidenta republiky jako tiskový mluvčí. Členem Rady ČT je od loňského března.

Rada ČT je orgán, jehož prostřednictvím veřejnost uplatňuje právo kontrolovat činnost ČT. Do její působnosti patří například právo jmenovat a odvolávat generálního ředitele nebo schvalovat rozpočet. V současnosti má 14 členů, zbývajícího patnáctého Sněmovna vybere pravděpodobně na začátku července.

Princip fungování a výběru členů do mediálních rad je dlouhodobě diskutovaným tématem. Politický výběr kandidátů nominovaných jednotlivými sdruženími kritizují občanské iniciativy i lidé z médií, kultury a dalších oborů. Ministerstvo kultury již oznámilo práce na novele zákonů upravující fungování Rady ČT a ČRo.

-čtk-